Kamienica Szefferów to budynek mieszczący się pod adresem Rynek Trybunalski nr 1 w Piotrkowie. W XXI wieku rozpoczął tu działalność hotel. Otwarto go po gruntownej modernizacji kamienicy pochodzącej z połowy XIX wieku. Przydomek "kamienica Szefferów" pochodzi od dawnego właściciela nieruchomości.
Pierwotnie właścicielem kamienicy przy dawnym Placu Maryjnym, a obecnie Rynku Trybunalskim 1 był Bogumił Szeffer. Budowla w obecnym kształcie pochodzi z połowy XIX wieku. Pierwotnie w tym miejscu stały dwa budynki. Były to dwie podcieniowe kamienice. Zostały jednak zniszczone w pożarze miasta w 1786 r. Rodzina Szeferów ich nie odbudowała, ale pozbyła się zniszczonej nieruchomości.
To był jeden z najtragiczniejszych pożarów Piotrkowa. Wybuchł 8 września 1786 roku. Ogień zaprószono na Warszawskim Przedmieściu - obecnie ulica Starowarszawska. Pożar szybko rozprzestrzenił się w obrębie murów miejskich. Spłonęły między innymi 53 kamienice, kościół i klasztor Dominikanek, kolegium i wieże kościoła jezuickiego, część kompleksu pijarskiego.
Kamienica Szefferów z nowym przeznaczeniem
W 1844 r. nieruchomość przy Placu Maryjnym kupił Franciszek Salezy Jabłoński. Wkrótce nowy właściciel przystąpił do odbudowy kamienicy. Rozpoczęto prace 19 lipca 1845 r. Budowa zakończyła się 13 grudnia 1848 r.Podobnie jak większość kamieniczek, jakie odbudowano po pożarze, elewacja budynku nosi cechy typowe dla tych, które pochodzą z XIX wieku. Nosi cechy stylu klasycystycznego oraz neorenesansowego.
Funkcję typowej kamienicy mieszczańskiej budynku w czasach współczesnych zastąpiła hotelowa. To obecnie Hotel Staromiejski. Ostatnią modernizację kamienica przeszła w latach 2006 - 2012.
Rynek Trybunalski w Piotrkowie dawniej nosił nazwę Plac Maryjny. To miejsce, które przez wieki pełniło centralny punkt miasta, a jest odzwierciedleniem średniowiecznego układu urbanistycznego. Rynek Trybunalski ma wymiary 60 na 73 metry. Otaczają plac zabytkowe kamieniczki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.