Kamienica przy ul. Sienkiewicza 6 została wybudowana w 1901 roku. Jest wpisana do rejestru zabytków. Jej główną, wzbudzającą zaciekawienie cechą są malunki w prześwicie bramnym. Sygnowane na rok 1924 i podpisane przez S. Nowosielskiego przedstawiają wiejskie pejzaże.
Wśród przedstawionych scen widać powtarzający się schemat kompozycyjny. Centralnie umieszczono pejzaż przedstawiający sceny z życia wsi w różnych porach roku, a także krajobrazy naturalne. Otacza go bordiura z liści akantu, odcinająca obraz od beżowego tła, zakomponowanego symetrycznie, przez cztery zestawione ze sobą w pary woluty.
ZOBACZ TAKŻE: Młyn przy Słowackiego w Piotrkowie. Góruje nad okolicą od połowy XIX wieku [ZDJĘCIA]
Bogata malatura w bramie kamienicy
Ze schematu wyłamuje się dekoracja środkowego przęsła, w którym przedstawiono twarz, z ust której zwisa lampa. W rogu tej sceny zauważyć można jedną z dwóch sygnatur autora obrazów, a także datę ich wykonania: „S. Nowosielski, 20/10 1924 r.” Drugi podpis znaleźć można na malaturze przedstawiającej młyn w zimowej scenerii, umieszczonej najbliżej podwórka - „S. Nowosielski, 17/10 1924 r.”.Kolejny podpis, ale już niemal całkowicie zatarty, na którym widać tylko rok, 1924, widnieje na scenie z chłopką wędrującą piaszczystą drogą ku wsi, za którą w oddali majaczą kominy.
Spod tych obrazów przebijają wcześniejsze, być może oryginalne, czyli secesyjne malowania. Ich kształty, złożone z lekkiej, złotej plecionki wykorzystującej motyw młodych gałęzi drzew o sercowatych liściach oraz wielobarwnych kwiatów, najlepiej widoczne są na skraju beżowych pól z wolutami, a szczególnie w scenie z chłopką.
ZOBACZ TAKŻE: Dawni Ormianie w Piotrkowie. Mieszkało tu kilka znanych rodzin. Handlowali skórami i winem
Niezwykła elewcja, wodowskaz i piotrkowski lew
Kamienica ma także bogatą i ciekawie zdobioną elewację i zabytkowe detale architektoniczne. Znaleźć można tu doskonałe przykłady snycerki, metaloplastyki, wiele wzorów płytek tworzących barwne posadzki, a także doświetlające jedną z klatek schodowych okno o wykroju czwórliścia.Na ścianie elewacji od podwórza, po prawej stronie prześwitu bramnego zobaczyć można niekompletny wodowskaz. Pierwotnie wskazywał on poziom wody w zbiorniku umieszczonym na najwyższym piętrze klatki schodowej lub na strychu. Do deski ze skalą dołączony był wskaźnik umieszczony w szklanej rurce, który pokazywał poziom wody w zbiorniku. W przypadku obniżenia poziomu uruchamiana była podwórzowa pompa, dostarczająca wodę na poddasze. Stąd woda spływała grawitacyjnie do mieszkań.
Na elewacji od strony ul. Sienkiewicza zobaczyć można lwa. Dekoracja jest ponadto oblicowana jasnymi płytkami ceramicznymi, stwarzającymi iluzję ceglanego wątku, czyli siatki spoin tworzącej się pomiędzy cegłami. Dzięki temu uzyskano na elewacji dodatkowy akcent kolorystyczny, fakturowy i światłocieniowy.
ZOBACZ TAKŻE: Stary Areszt w centrum Piotrkowa. Znacie jego bogatą historię? [ZDJĘCIA]
Ulica Henryka Sienkiewicza, dawniej Pocztowa
Kamienica została wybudowana przy ul. Henryka Sienkiewicza w Piotrkowie, która w 1901 roku nosiła nazwę Pocztowa. Nazwa wzięła się od budynku pocztowego, który posadowiono na narożnej działce ówczesnej ulicy Kaliskiej oraz Pocztowej właśnie. Dziś to ulice Słowackiego i Sienkiewicza.Ulica Sienkiewicza dawniej nosiła także nazwę Bulwar Pocztowy, Gubernialna, a także przez krótki czas 3 Maja. W okresie międzywojennym nadano jej nazwę Henryka Sienkiewicza i taką nosi do dziś.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.