Działka przy ul. Farnej 6 pierwotnie sięgała do murów miejskich. Po ich likwidacji, działkę przedłużono do ulicy Zamurowej. W tym czasie też prawdopodobnie powstała obecnie istniejąca frontowa kamienica. Wzniesiona jest jednak na starszych murach, prawdopodobnie w XVII w.
Kamienica znajduje się w obrębie Starego Miasta, w kwartale między ulicami: Farną, Zamkową, Zamurową, Starowarszawską. W ścisłej zabudowie zachodniej pierzei ulicy Farnej. W głębi działki, przy ul. Zamurowej znajduje się oficyna z bramą przejazdową, przez którą możliwy jest wjazd na podwórze kamienicy.
Bez stylu, ale w ścisłym zabytkowym centrum
Obiekt jest bezstylowy. Wzniesiony na planie zbliżonym do prostokąta. Piwnice budynku wzniesione z cegły ceramicznej, pełnej oraz kamieni polnych, na zaprawie wapiennej. Ściany kondygnacji naziemnych murowane są z cegły.Elewacje pozbawione są detali architektonicznego. Analogiczne, z zamkiem kowalskim, w wejściu do sieni w elewacji zachodniej. Drugie drzwi w elewacji zachodniej metalowe, jednoskrzydłowe, górą przeszklone, zakratowane.
Elewacja zachodnia, czyli frontowa, jest dwukondygnacyjna, wzniesiona na niskim cokole. Pod oknami odcinki gzymsu tworzące parapety. Elewację wieńczy profilowany gzyms podokapowy.
ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]
Krótka ulica z samymi zabytkami
Po ulicy Farnej nie da się przejść nie natknąwszy się na zabytek. Na tym krótkim odcinku jest ich aż sześć. To kamienice zbudowane w XVIII oraz XIX wieku, a znajdujące się pod numerami 2, 3, 4, 5, 6 oraz 8.Ulica Farna należy do najstarszych w Piotrkowie i jest częścią układu urbanistycznego Starego Miasta, który ukształtował się w XIII/XIV wieku. Dawniej, w XVIII wieku, nosiła nazwę Kościelnej. Obecna nazwa pochodzi od kościoła farnego św. Jakuba, od którego ulica Farna biegnie na północ.
Ulica pojawiła się w wielu filmach i serialach: Uprowadzenie Agaty (1993) i 1920 Bitwa warszawska (2011), Ewa chce spać (1957), Święta wojna (1965), Misja specjalna (1987), Ucieczka z miejsc ukochanych (1987), Nowy Jork, czwarta rano (1988), Syzyfowe prace (2000), Przeprowadzki (2001).
Ulica wraz z całym układem urbanistycznym Starego Miasta wpisana jest do rejestru zabytków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.