Pierwszym właścicielem działki przy obecnej al. 3 Maja byli właściciele folwarku Obrytka, którzy sprzedali parcelę w 1875 roku za 1275 rubli. Kupiła ją Anna Ratuld z Olszewskich. Rok później sprzedała działkę za 1350 rubli Aleksandrze z Gradowskich Badowicz. Ta zaś w 1893 r. sprzedała działkę Fiszelowi Aleksandrowiczowi za 500 rubli.
Kamienica przy al. 3 Maja 10 w Piotrkowie pobudowana została około 1900 roku. Dom na parceli wznieśli Emanuel Fiszman i Majer Lajzor Berkowicz Fisz. Działkę kupili w 1898 r. za 1.500 rubli. Zabudowaną już nieruchomość z kamienicą i dwiema oficynami sprzedali w 1907 roku Mendlowi Lewkowiczowi za sumę 34.411 rubli. Z kolei w 1919 r. Lewkowicz sprzedał nieruchomość Helenie ze Staszczykowskich Drozdowiczowej za 170 tys. rubli. Kolejny właściciel w 1931 r. nabył nieruchomość za 150 tys. zł. Podczas wojny, w 1942 r., 1/3 nieruchomości odsprzedano za 70 tys. zł.
Po II wojnie światowej nieruchomość przejęto w zarząd państwa, a obecnie w imieniu spadkobierców, którzy odzyskali dom, zarządzana jest przez biuro nieruchomości.
ZOBACZ TAKŻE: Ponad ćwierć wiek temu Piotrków stracił status miasta wojewódzkiego. Likwidacja województwa piotrkowskiego [ZDJĘCIA]
Secesyjne sztukaterie i snycerka
Kamienica przy al. 3 Maja 10 wpisuje się w ciąg reprezentacyjnej zabudowy tej części Piotrkowa. Ciekawa architektura budynku ma tu akcenty secesji, ryzality oraz loggie. Na trzeciej i czwartej kondygnacji znalazły się tutaj loggie, czyli balkony wnękowe, jakby wydrążone w bryle budynku. Nad oknami umieszczonymi w połowie wysokości centralnej części elewacji zobaczyć można płyciny zakomponowane motywem liści i owoców kasztanowca.Ciekawym elementem kamienicy są wrota zamykającym prześwit bramy. Zachowało się tutaj wiele oryginalnych elementów snycerskich i kowalskich. Zachowały się klamki i okucia mosiężne.
Na klatce schodowej na podestach zachowała się barwna, żółto-niebieska terrakota z motywem rozet wielolistnych i wieloboków, ornament plecionkowy. W mieszkaniach natomiast zachowane sztukaterie sufitów - rozety o motywach eklektycznych i secesyjnych. Nad drzwiami natomiast dekoracje sztukatorskie z motywem koszy kwiatów i owoców. Zachowane też niektóre piece kaflowe, ceramiczne z dekoracyjnymi zwieńczeniami.
ZOBACZ TAKŻE: Kaplica Świętej Trójcy w Piotrkowie. Zniknęła z ulicy Krakowskie Przedmieście [ZDJĘCIA]
Aleje 3 Maja w Piotrkowie
Aleje 3 Maja to dawniej al. Aleksandra, al. Aleksandrowska, ul. Dolna, Lindenalee, al. Lipowa, al. Nowoprojektowana, al. Szkolna, al. Bieruta. Ulica została wytyczona około 1873 r. dla poprawienia układu komunikacyjnego Piotrkowa. Chodziło o połączenie centrum miasta z jego południowymi rejonami, m.in. z nową kolejową stacją towarową.Otrzymała formę szerokiej alei spacerowej, wzdłuż której posadzono rzędy kasztanowców i klonów. Plan techniczny ulicy opracowano w 1868 r., w 1870 r. obsadzono ją drzewami, a w 1874 roku ulica otrzymała żwirową nawierzchnię. Chodniki Aleksandryjskiej wybrukowano dopiero w 1901 r. Prace brukowe jezdni prowadzono w latach 1921-22.
Przy ulicy zaczęły powstawać reprezentacyjne budowle w latach 90. XIX wieku. Powstało wówczas większość kamienic o wystawnych elewacjach i luksusowych mieszkaniach do wynajęcia.
Na początku XX wieku powstało tu kilka budynków użyteczności publicznej m.in. Dom Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Rzemieślników i Handlujących miasta Piotrkowa (1911 r.), Budynek Izby Skarbowej i Kasy Gubernialnej (1913 r.). W 1929 r. oddano do użytku budynek Kasy Chorych. Poza wymienionymi w alei wzniesiono także w różnych latach: Teatr Victoria, Szkołę Aleksandryjską i Gimnazjum Męskie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.