reklama

Kamienica przy 3 maja 18 w Piotrkowie. To jeden z domów dochodowych przy reprezentacyjnej ulicy [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Kamienica przy 3 maja 18 w Piotrkowie. To jeden z domów dochodowych przy reprezentacyjnej ulicy [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
HistoriaAleja 3 Maja 18 to adres jednej z ciekawych kamienic, jaką wybudowano w Piotrkowie na przełomie XIX i XX wieku. Przeznaczono ją tak zwany dom dochodowy, czyli przeznaczony pod wynajem. Budowniczy włożyli w jego wygląd wiele starania, czego efektem są dekoracje o cechach neorenesansu.
reklama

Kamienica wznosi się na południe od Starego Miasta, przy ulicy biegnącej w kierunku południowym, z fasadą we wschodniej pierzei al. 3 Maja. Sąsiaduje z szeregiem kamienic w pierzei ulicy. Zajmuje prostokątną parcelę. Sąsiaduje z równie pięknie dekorowanymi i zabytkowymi budynkami.

Dom przy al. 3 Maja 18 w Piotrkowie został wybudowany około 1903 roku. Powstał według planu, jaki zatwierdzono już w 1899 r. Na kosztorysie podpisał się architekt Piątkowski. 

Pustą parcelę przy ówczesnej alei Aleksandrowskiej w 1897 r. Adam Kramkowski kupił od Ludwiki Ruszkowskiej za sumę 1200 rubli. Kramkowski wzniósł na działce dom dochodowy, trójkondygnacyjny za sumę 31.840 rubli. 

W sierpniu 1910 r. nieruchomość kupiła Weronika Chwedczak za sumę 25.750 rubli, czyli za kwotę znacznie niższa niż wartość nieruchomości. To świadczyć może o pośpiechu w jakim dom był sprzedawany bądź o zadłużeniu właściciela. 

reklama

W 1913 roku za ponad 25 tys. rubli dom kupił Stanisław Kosiński. W 1922 r, posesję nabyła Natalia Maria Ludwika Grzankowska za 3 mln 700 marek, a w 1931 r. Ludomir Nikodem Lipiński za 60 tys. zł. Po wojnie do 1990 r., gdy odzyskali ją spadkobiercy, kamienica znajdowała się pod zarządem państwa. 

ZOBACZ TAKŻE: Kaplica Świętej Trójcy w Piotrkowie. Zniknęła z ulicy Krakowskie Przedmieście [ZDJĘCIA]

Kamienica z dekoracjami w stylu neorenesansu

Kamienica przy al. 3 Maja 18 ma charakterystyczne dekoracje o cechach neorenesansu. To między innymi płaskie boniowanie, podziały gzymsami i pilastrami, skromne opaski okienne. Widoczne są także elementy manieryzmu, o którym świadczy szczyt nad ryzalitem frontowym i sztukaterie elewacji frontowej. W tym duchu utrzymana jest również dekoracja skrzydeł frontowych wrót bramy przejazdowej. 

reklama

Budynek na rzucie prostokąta. Jest wysoko podpiwniczony, dwupiętrowy, z płytkim ryzalitem od frontu zwieńczonym schodkowym szczytem.  Od frontu, na piętrach umieszczono po dwa balkony z obu stron ryzalitu. Balustrady balkonów żeliwne, z elementami sercowatymi. 

Wrota bramy frontowej wykonano w konstrukcji ramowo-płycinowej, z bogatą dekoracją snycerską częściowo zachowaną. Zastosowano zawiasy krzyżowe i czopowe, zamek nakładany, wystający żelazny. 

ZOBACZ TAKŻE: Ponad ćwierć wiek temu Piotrków stracił status miasta wojewódzkiego. Likwidacja województwa piotrkowskiego [ZDJĘCIA]

Aleje 3 Maja w Piotrkowie

Aleje 3 Maja to dawniej al. Aleksandra, al. Aleksandrowska, ul. Dolna, Lindenalee, al. Lipowa, al. 3 Maja, al. Nowoprojektowana, al. Szkolna, al. Bieruta. Ulica została wytyczona około 1873 r. dla poprawienia układu komunikacyjnego Piotrkowa. Chodziło o połączenie centrum miasta z jego południowymi rejonami, m.in. z nową kolejową stacją towarową. 

reklama

Otrzymała formę szerokiej alei spacerowej, wzdłuż której posadzono rzędy kasztanowców i klonów. Plan techniczny ulicy opracowano w 1868 r., w 1870 r. obsadzono ją drzewami, a w 1874 roku ulica otrzymała żwirową nawierzchnię. Chodniki Aleksandryjskiej wybrukowano dopiero w 1901 r. Prace brukowe ulicy prowadzono w latach 1921-22.  

Przy ulicy zaczęły powstawać reprezentacyjne budowle w latach 90. XIX wieku. Powstało wówczas większość kamienic o wystawnych elewacjach i luksusowych mieszkaniach do wynajęcia. 

Na początku XX wieku powstało tu kilka budynków użyteczności publicznej m.in. Dom Stowarzyszenia wzajemnej Pomocy Rzemieślników i Handlujących miasta Piotrkowa (1911 r.), Budynek Izby Skarbowej i Kasy Gubernialnej (1913 r.). W 1929 r. oddano do użytku budynek Kasy Chorych. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Piotrków Trybunalski i region | Historia miasta | Sport | Kultura | z ostatniej chwili Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama