Dom murowany przy ul. Farnej 4 w Piotrkowie została wzniesiony na XVI - wiecznych piwnicach. Część naziemna w znacznej części pochodzi z XIX wieku. Budynek po II wojnie światowej przechodził liczne przebudowy i naprawy. Zachował się jednak główny jego charakter - składa się z dwóch różnych części oraz uchroniono zabytkowe piwnice.
Nieruchomość przy Farnej 4 znajduje się na terenie Starego Miasta Piotrkowa Trybunalskiego i na zabytkowej ulicy. Pod obiektem, we frontowej części działki, znajdują się piwnice wzniesione prawdopodobnie w XVI w.
ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]
Budynek bez stylu, a jednak zabytkowy
Działka z budynkiem ma kształt wydłużonego prostokąta. Budynek dostępny jest od ul. Farnej i przez podwórze z wejściem od ulicy Zamurowej 7a. Przy elewacji wschodniej jest przybudówka z wejściem do piwnic.Budynek został wzniesiony jest z cegły ceramicznej. Tynkowany wewnątrz i na zewnątrz. W zabytkowych piwnicach są sklepienia kolebkowe z lunetami, pierwotnymi bądź wtórnie wykutymi. Murowane, z cegły ceramicznej na zaprawie wapiennej.
Elewacja zachodnia, sześcioosiowa, o zróżnicowanej wysokości. Cześć południowa trzyosiowa, parterowa. Na niskim, szarym cokole. W osi trzeciej od południ otwór wejściowy prostokątny, zwieńczony łukiem odcinkowym. Ścianę wieńczy gzyms nad którym attyka rytmicznie podzielona na trzy płyciny. Cześć północna elewacji parter z użytkowym poddaszem. Na niskim, szarym cokole. Otwory prostokątne, w osi trzeciej od północy drzwi. W szczycie dwa prostokątne otwory okienne poddasza. Elewacja malowana na biało.
Kamienica mieszczańska miała licznych właścicieli, a na początku XX w. byłą własnością Emanuela i Ruchli małżonków Sztainberg. Połowę nieruchomości w 1914 r. należącą do Emanuela sprzedano Ruchli Zajdman, która odsprzedała ją Izraelowi-Samuelowi Fiszlewiczowi. Część należąca do Ruchli Szteinberg w 1938 r. przeszła na własność jej spadkobierców. Zarówno Szteinbergowie oraz Fiszlewiczowie sprzedali swoje prawa własności w 1939 r. Tadeuszowi i Stanisławie Michniewiczom. Także obecnie budynek jest własnością prywatną.
Ulica Frana cała zabytkowa
Ulica Farna należy do najstarszych w Piotrkowie i jest częścią układu urbanistycznego Starego Miasta, który ukształtował się w XIII/XIV wieku. Dawniej, w XVIII wieku, nosiła nazwę Kościelnej. Obecna nazwa pochodzi od kościoła farnego św. Jakuba, od którego ulica Farna biegnie na północ.Ulica pojawiła się w wielu filmach i serialach: Uprowadzenie Agaty (1993) i 1920 Bitwa warszawska (2011), Ewa chce spać (1957), Święta wojna (1965), Misja specjalna (1987), Ucieczka z miejsc ukochanych (1987), Nowy Jork, czwarta rano (1988), Syzyfowe prace (2000), Przeprowadzki (2001).
Ulica wraz z całym układem urbanistycznym Starego Miasta wpisana jest do rejestru zabytków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.