Budynek poczty w Piotrkowie powstał od razu jako siedziba dla takiej właśnie instytucji. Choć obecnie ma adres przy ulicy Juliusza Słowackiego, to jednak właśnie od tej budowli wzięła swoją nazwę ulica powstała w początkach XIX wieku, czyli ulica Pocztowa, obecnie Henryka Sienkiewicza.
W tej okolicy większość kamienic powstała dopiero po wybudowaniu linii kolei Warszawsko - Wiedeńskiej i wtedy okolica nabrała reprezentacyjnego wyglądu. W takim miejscu gdzie zaczęły powstawać najważniejsze dla miasta budowle, postanowiono także wznieść budynek pocztowy.
ZOBACZ TAKŻE: Województwo piotrkowskie powstało 1 czerwca 1975 roku. Jego istnienie to też okres rozkwitu Piotrkowa [ZDJĘCIA]
Budynek powstał specjalnie dla poczty
Początki poczty w Piotrkowie Trybunalskim to czasy znacznie wcześniejsze, ale budynek, gdzie znajduje się do dziś główny Urząd Pocztowy, pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Okazała budowla przy ulicy Słowackiego 17 początkowo była znacznie skromniejsza, wielokrotnie ją przebudowywano.Obecny budynek poczty zbudowano w roku 1834. Wówczas ulica, przy której funkcjonował nazywała się ulicą Pocztową. W gmachu, zanim w XX wieku powstała Poczta Polska, mieściła się między innymi Dyrekcji Okręgu Pocztowego guberni piotrkowskiej. Na potrzeby jej siedziby budynek przy Pocztowej zmodernizowano około roku 1874. Pierwotnie był jednopiętrowy. Było tu także przygotowanie mieszkanie dla poczmistrza.
Pierwotny budynek miał bogato zdobioną elewację, jakie większość kamienic w okolicy. Zostało z tego niewiele. Obecnie detale architektoniczne podkreśla tylko kolor, na jaki pomalowano elewację. Ostatni remont budynek przeszedł w 2011 roku.
Budowla ucierpiała w roku 1939 podczas bombardowania Piotrkowa. Na obiekt, podobnie jak na kilka kamienic przy ulicy Słowackiego, spadły bomby. Pocztę po wojnie przebudowano, a przy okazji dodano gmachowi kolejną kondygnację, co zmieniło wygląd narożnego budynku.
Poczta w Piotrkowie - kilkaset lat tradycji
Poczta w Piotrkowie, choć nie przy ulicy Pocztowej, istniała w wieku XVII. Powstanie Poczty miało miejsce za czasów króla Władysława IV. Król postanowił rozwinąć te usługi w Rzeczypospolitej, a na jej funkcjonowanie ustanowiono rodzaj podatku - miejskiego ordynację. Ta potrwierdzona została przywilejem Michała Korybuta Wiśniowieckiego w roku 1673, a przywilej ten z kolei dla miasta Piotrkowa potwierdził król Jan III Sobieski 15 lutego 1677 roku. W dokumencie opisano, że król przywilej "ordynację Poczty stanowiący, potwierdza i aprobuje".Ambicją króla z rodu Wazów było by pocztylion istniał w każdym mieście większym niż 4 tys. mieszkańców. Za jego czasów poczta stała się z instytucji królewskiej instytucją państwową. Na terenie Królestwa Polskiego w 1912 roku istniało 800 placówek pocztowych. W 1918 roku odrodziła się jako Poczta Polska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.