Dawny Ratusz na Rynku w Piotrkowie Trybunalskim pełnił funkcję centrum administracyjnego miasta. Utracił ją wraz z powstaniem Guberni Piotrkowskiej. A sam główny plac miasta stracił na znaczeniu w drugiej połowie XIX stulecia, gdy rozebrano Ratusz Miejski. Do 1863 roku piotrkowski ratusz był siedzibą magistratu. Następnie został wydzierżawiony kupcom. Po 1867 roku został rozebrany z rozporządzenia rosyjskiego gubernatora Kochanowa.
Dokładna data powstania ratusza nie jest znana. Wiadomo, że istniał w połowie XVI w., ale mógł powstać już w wieku XIV lub XV. gdy tworzył się układ urbanistyczny miasta.
Murowany, ceglany ratusz był nieduży. Miał wymiary 15,5 na 17 metrów. Od strony północnej ratusz miał arkady. Najwyższa kondygnacja zwieńczona była attyką. Obok ratusza znajdowała się waga miejska oraz pręgierz.
ZOBACZ TAKŻE: Stacja towarowa w Piotrkowie to zabytkowe obiekty. Zamiast kolei budynki przejął handel [ZDJĘCIA]
Wiele razy płonął, wiele razy odbudowany
Budynek magistratu był kilkukrotnie przebudowywany. Wiadomo o przeróbkach w połowie i pod koniec XVI wieku, między innymi w 1574 roku, a także na początku wieku XVII. W 1611 dostawiono na koszt powiatu piotrkowskiego wieżę, która następnie pełniła funkcję więzienia Trybunału Koronnego.Ratusz piotrkowski w latach 1615, 1640, 1648 i 1731 ratusz był niszczony przez trawiące Stare Miasto pożary, zaś w latach 1657 i 1703 przez grabieże.
Ostatni raz odbudowano ratusz w roku 1768. Po tym remoncie przetrwał ledwie sto lat. Władze miejskie urzędowały w ratuszu do 1863. Następnie został wydzierżawiony kupcom. Ostatecznie Ratusz rozebrano w 1868 roku.
Od końca XVI w. do 1792 roku ratusz pełnił rolę siedziby Trybunału Koronnego. W czasie obrad Trybunału władze miejskie Piotrkowa przenosiły się do Kamienicy Wójtowskiej na rogu Rynku i ul. Grodzkiej.
Na czas obrad Trybunału przenoszono z kościoła farnego św. Jakuba do ratusza obraz Matki Bożej Trybunalskiej. Obraz umieszczano w kaplicy na pierwszym piętrze ratusza obok sali sądowej. Po zakończeniu kadencji Trybunału obraz wracał do kościoła farnego. Po 1792 obraz pozostawał w archiwum trybunału w ratuszu, zaś w 1829 został przeniesiony do kościoła św. Franciszka Ksawerego na stałe.
ZOBACZ TAKŻE: Liczba mieszkańców Piotrkowa niższa niż przewidywano. Miasto wyludnia się w szybkim tempie
Rynek Trybunalski w Piotrkowie
Rynek Trybunalski w Piotrkowie dawniej nosił nazwę Plac Maryjny. To miejsce, które przez wieki pełniło centralny punkt miasta, a jest odzwierciedleniem średniowiecznego układu urbanistycznego.Rynek Trybunalski ma wymiary 60 na 73 metry. Otaczają plac zabytkowe kamieniczki o historycznych nazwach jak: „Wójtowska“, „Ormiańska“, „Pałac Przyłuskich“, "Poczta Królewska“, „Szynk Wierzbicza“.
W narożniku rynku i ulic Łazienna Mokra oraz Szewska znajduje się tzw. "Pałac Królowej Bony". Na kilku kamienicach umieszczono tablice poświęcone wydarzeniom historycznym i postaciom związanym z miastem. Stojące przy Rynku kamienice mają w większości XIX-wieczne elewacje. To skutek kolejnych pożarów i wymuszonej przebudowy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.