reklama

Dom Handlowy "Sezam" w Piotrkowie. Neon przetrwał zmiany [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Dom Handlowy "Sezam" w Piotrkowie. Neon przetrwał zmiany [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaDom Handlowy "Sezam" przy ul. Sienkiewicza 11 w Piotrkowie to modernistyczna w duchu budowla z charakterystycznym neonem. Liczne przebudowy i modernizacje przetrwał tylko napis informujący o przeznaczeniu budynku.
reklama

Ciekawa budowla przy ulicy Henryka Sienkiewicza w Piotrkowie Trybunalskim, to Dom Handlowy "Sezam". Budowla to jednopiętrowy gmach o niezbyt wyszukanej architekturze, ale za to z charakterystycznym napisem, który jednocześnie stanowi logo obiektu. I to już od lat 60. XX wieku, gdy "Sezam" zbudowano. 

Gmach został zbudowany jako Dom handlowy Powszechnej Spółdzielni Spożywców Społem. Zaprojektowany został według reguł polskiego, powojennego modernizmu, określanego też terminem „socmodernizm”. Ich budowle  były surowe, nastawione na  rozwiązania funkcjonalne. W przypadku Domu Handlowego "Sezam" o przeznaczeniu budynku informował napis – neonowe litery na podkładach. 

reklama

ZOBACZ TAKŻE: Młyn przy Słowackiego w Piotrkowie. Góruje nad okolicą od połowy XIX wieku [ZDJĘCIA]

"Szezam" rodem z socmodrnizmu

Modernistyczne obiekty były tworzone w oparciu o podstawowe bryły i figury geometryczne, elewacje pozostając często w kolorze surowego betonu. Neon nad "Sezamem" wykonano w kroju uporządkowanego, technicznego pisma. W wypadku "Sezamu" liternictwo stało się logotypem sklepu. Zachował się jako jeden z zabytków powojennej architektury Piotrkowa.

reklama

Efekt świecącego neonu powstaje po przepuszczeniu prądu przez wypełnione gazem szklane naczynie. Neon to rura jarzeniowa wypełniona gazami szlachetnymi, a czasem także parami metalu. Żeby rozszerzyć paletę dostępnych kolorów oraz poprawić widoczność neonu za dnia, szklane rurki można barwić lub pokrywać od wewnątrz luminoforami. 

ZOBACZ TAKŻE: Stacja towarowa w Piotrkowie to zabytkowe obiekty. Zamiast kolei budynki przejął handel [ZDJĘCIA]

Ulica Sienkiewicza w Piotrkowie

Ulica Sienkiewicza w Piotrkowie dawniej nosiła nazwę ulicy Pocztowej. To miano nie było przypadkowe, a wzięło się od siedziby gmachu pocztowego, który powstał na rogu ówczesnej ulicy Kaliskiej oraz Pocztowej. Obecnie to ulice Juliusza Słowackiego i Henryka Sienkiewicza.

reklama

Przy ówczesnej ulicy Pocztowej, dzisiejszej Sienkiewicza, pierwszym okazałym gmachem była siedziba poczty w Piotrkowie. Budynek, gdzie znajduje się do dziś główny Urząd Pocztowy, pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Okazała budowla przy ulicy powstała od razu z myślą o usługach pocztowych, choć początkowo była skromniejsza.

Przy Sienkiewicza ulokowano także słynną piotrkowską Halę Targową. Wybudowana została przez amerykańską Spółkę Ulen & Company w latach 1925-1927. Zaprojektował halę sam Władysław Horodecki. Polski architekt, przedstawiciel modernizmu. 

Przy Sienkiewicza powstał w latach 70. XX wieku pawilon "Cepelii". Cepelia, czyli Centrala Przemysłu Ludowego i Artystycznego, prowadziła placówki handlowe zajmujące się zbytem towarów wykonywanych bądź inspirowanych twórczością polskich artystów ludowych. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama