Budynek pod adresem al. Mikołaja Kopernika 6 został wzniesiony w połowie XVIII wieku. Budowę rozpoczęli jezuici w 1754 roku, a dokończyli pijarzy w 1804 roku. Został przekazany pijarom przez Komisję Edukacji Narodowej. Historia murów szkolnych wiąże się także z dziejami zabudowań zakonnych w mieście.
Kolegium pijarów czy jezuitów?
Pijarzy już w 1675 roku otworzyli szkołę w Piotrkowie, która prowadziła swą działalność do 1832 roku. Mieściła się w kamienicy przy ul. Rwańskiej, otrzymanej od Stanisława Jaxa Bykowskiego. Z kolei okres działalności kolegium jezuickiego w Piotrkowie przypada na lata 1706 - 1773. Jezuici utworzyli w 1706 roku szkołę tzw. Stare Kolegium w zakupionych od mieszczan kamieniczkach przy ulicy Łaziennej.W 1773 miała miejsca kasacja zakonu. Zabudowania po nich objęli pijarzy. I to ten zakon prowadził szkołę w dzisiejszych murach I LO im. Bolesława Chrobrego. W 1788 za zgodą KEN-u pijarzy przenieśli swą szkołę do kolegium pojezuickiego.
Szkoła główna, wojewódzka i państwowa
Szkoła piotrkowska nazwana została Wojewódzką i Główną województwa sieradzkiego. W 1784 szkoła liczyła 200 uczniów, z tego 148 rekrutowało się z województwa sieradzkiego, 50 pochodziło z innych województw, a 30 przypadało na miasto Piotrków, 2 pochodziło z Węgier, jeden z Prus. Wśród uczniów przeważał młodzież należąca do stanu szlacheckiego.Po II rozbiorze Polski Piotrków zajęli Prusacy. Budynki popijarskie przejęło państwo, kościół nabyła nowopowstała parafia ewangelicka. W początkach XIX wieku, w czasie odwrotu wojsk napoleońskich spod Moskwy budynki zostały zajęte na lazaret. Gmach główny zwolniły wojska rosyjskie dopiero w 1816 roku.
Budynek powrócił do swojej pierwotnej funkcji. Działała w nim Szkoła Wojewódzka dla Województwa Kaliskiego, a następnie Rządowe Gimnazjum Województwa Kaliskiego.
W 1918 roku szkołę upaństwowiono nadając jej imię Króla Bolesława Chrobrego. Obecnie to siedziba I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie. Przed budynkiem stoi pomnik Mikołaja Kopernika z 1973 r. autorstwa Ludwiki Nitschowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.