Nekropolia kryjąca szczątki żołnierzy Armii Czerwonej, jacy zginęli głownie na Ziemi Piotrkowskiej znajduje się przy ulicy Rakowskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Cmentarz nie pochodzi jednak z czasów II wojny światowej. Został tu założony dużo później. Powstał dopiero w 1967 roku.
Cmentarz radziecki w lesie pod Piotrkowem został zaprojektowany przez Stanisława Żałobnego, polskiego architekta, działacza partyjnego i państwowego, który jako urbanista opracował także Muzeum Czynu Partyzanckiego w Polichnie oraz Michała Gałkiewicza, cenionego polskiego rzeźbiarza. Nekropolię z mogiłami żołnierskimi i górującym nad nimi pomnikiem zbudowano w roku 1967.
ZOBACZ TAKŻE: Stacja towarowa w Piotrkowie to zabytkowe obiekty. Zamiast kolei budynki przejął handel [ZDJĘCIA]
Zbudwany po wojnie w miejscu zbiorowych mogił
Cmentarz, choć nie pochodzi z czasu wojny, to powstał na miejscu pochówku zbiorowego żołnierzy radzieckich. W czasie II wojny światowej w lesie pod Piotrkowem pogrzebano szczątki radzieckich jeńców wojennych z niemieckich stalagów 237 i 267/z. Według szacunków historyków w latach 1942 – 1944 zostało pochowanych w tym miejscu od 4 do nawet 7 tysięcy osób.Obecnie na cmentarzu w Piotrkowie znajdują się 252 mogiły zbiorowe, w których spoczywa 1137 ciał żołnierzy walczących w Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej.
To czerwonoarmiście idący z radziecką ofensywą w 1945 roku. Zostali oni w przeważającej większości ekshumowani z pierwotnych miejsc pochówków znajdujących się zarówno na terenie Piotrkowa, jak i powiatu piotrkowskiego, a także powiatów wieluńskiego oraz radomszczańskiego.
Są tu ciała żołnierzy 3. Armii Gwardyjskiej, 4. Armii Pancernej Gwardyjskiej i 13. Armii Pancernej Gwardyjskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.