reklama

Cmentarz wojenny w Piotrkowie. Przy ulicy Partyzantów spoczywają żołnierze trzech wojen [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Cmentarz wojenny w Piotrkowie. Przy ulicy Partyzantów spoczywają żołnierze trzech wojen [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
HistoriaCmentarz wojenny w Piotrkowie przy ulicy Partyzantów został założony w czasie I wojny światowej. Powstał dla polskich żołnierzy w szeregach Legionów Piłsudskiego. Pochowano tu także poległych w wojnie polsko - bolszewickiej w 1920 roku, jak również w wojnie obronnej w 1939 roku.
reklama

Na cmentarzu wojennym przy ul. Partyzantów w Piotrkowie Trybunalskim spoczywają żołnierze polegli w trzech wojnach: I wojnie światowej, wojnie z bolszewikami 1920 r. i II wojnie światowej. 

ZOBACZ TAKŻE: Młyn przy Słowackiego w Piotrkowie. Góruje nad okolicą od połowy XIX wieku [ZDJĘCIA]

Groby ofiar z trzech wojen

Podczas I wojny światowej założono cmentarz wojskowy dla stacjonujących w Piotrkowie Legionów Józefa Piłsudskiego.  Cmentarz wojenny powstał wgrudniu 1914 r. z inicjatywy ówczesnego austriackiego gubernatora Piotrkowa. W mogiłach pochowano żolnierzy armii Austro-Węgier i Rosji, Legionów Polskich z lat 1914-1918.

reklama

Nowe groby wojenne na cmentarzu przy Partyzantów pojawiły się już w 1920 roku. Kwatera wojenna żołnierzy Wojska Polskiego z lat 1919-1920 prawdopodobnie kryje szczątki 312 żołnierzy zmarłych w szpitalach z odniesionych ran, w tym 228 zidentyfikowanych. Na mogiłach ustawione są krzyże z piaskowca, na tabliczkach napisy Żołnierz Nieznany. 
 
Kolejne mogiły na cmentarzu wojennym pochodzą z II wojny światowej. Kwatera wojenna żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Kampanii Wrześniowej 1939 roku obejmuje mogiły 604 osób. Na zbiorowych mogiłach ustawione krzyże z piaskowca, część nazwisk żołnierzy uwidoczniono na tabliczkach. Nazwiska wszystkich poległych żołnierzy wypisano na pomniku w zachodniej linii ogrodzenia. 

reklama

Spoczywają tam żołnierze Wojska Polskiego z lat 1939-1945. Kwatery poległych w 1920 i 1939 roku są największe obszarowo. W pobliżu  można zobaczyć też kilka pomników powojennych, poświęconych poległym w walce z UPA, podziemiem niepodległościowym lub zwieńczone tylko lakonicznym "zginął tragicznie".

ZOBACZ TAKŻE: Liczba mieszkańców Piotrkowa niższa niż przewidywano. Miasto wyludnia się w szybkim tempie

Pochowani także po wojnie 

Na cmentarzu wojennym znajduje się także kwatera ofiar okupanta niemieckiego z lat 1939-1945. Pochowani tam zostali żołnierze oraz cywilne ofiary zbrodni hitlerowskich. 

reklama

Wśród powojennych grobów znajduje się pomnik nagrobny płk Rudolfa Majewskiego, dowódcy oddziału AK zamordowanego w więzieniu UB w 1949 roku. Zwłoki majora zostały w 1991 roku przeniesione na cmentarz w Piotrkowie Trybunalskim. 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama