Trwają przygotowania do wydzielenia kopalni i elektrowni Bełchatów z Polskiej Grupy Energetycznej. Górnicy i energetycy z Bełchatowa na ostateczną decyzję w sprawie przyszłości ich zakładów pracy oraz tego, na jakich zasadach będą one funkcjonowały w najbliższym czasie, czekają już od kilku lat. Pierwsze sygnały o planie wydzielenia tzw. aktywów węglowych ze spółek energetycznych PGE, Tauron, Enea i Energia, pojawiły się już kilka lat temu. Przekonywano wówczas, że takie rozwiązanie pozwoli koncernom pozyskiwać fundusze na budowę OZE.
Fiasko NABE, co dalej?
Sprawa ciągnie się jednak już kolejny rok. W 2023 roku wydawało się, że temat jest już praktycznie zakończony. Elektrownie i kopalnie miały zostać wydzielone do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Zawarto nawet umowę społeczną i doszło do wstępnej wyceny zakładów, które miały zostać wykupione od spółek energetycznych. Nowy podmiot potrzebował jednak państwowych gwarancji finansowania m.in. na zabezpieczenie zakupu praw do emisji CO2. Ustawa w tej sprawie trafiła do Sejmu i została przegłosowana w połowie sierpnia. Senat w całości ją jednak zawetował, a Sejm nie zdążył już weta odrzucić przed wyborami. Projekt nie został więc doprowadzony do szczęśliwego finału.
Po odsunięciu od władzy PiS, rząd Donalda Tuska wciąż jeszcze nie przedstawił szczegółowego planu wydzielenia aktywów. Wiosną minister przemysłu – Marzena Czarnecka przyznała jednak, że pomysł powstania NABE został porzucony. Ministerstwo Aktywów Państwowych z kolei powołało do życia Zespół do spraw wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa, który jest organem pomocniczym MAP. Ostatnie miesiące to prace nad nową koncepcją wydzielenia kopalń i elektrowni ze spółek energetycznych. To również czas rozmów i negocjacji ze związkami zawodowymi na temat gwarancji dla górników i energetyków. Wygląda na to, że w tym temacie nastąpił mały przełom. Zostało bowiem podpisane porozumienie pomiędzy spółkami energetycznymi i organizacjami związkowymi, które jak zaznacza koncern PGE GiEK, „zabezpiecza interesy pracowników i stanowi podwaliny pod realizację wydzielania aktywów węglowych”.
Prezes PGE GiEK: zostaną zachowane uprawnienia pracowników
Jak przekazała spółka, dokument gwarantuje zachowanie wszystkich uprawnień przysługujących pracownikom w spółkach węglowych i energetycznych. Został on podpisany 22 października br. w Warszawie na wspólnym posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego i Zespołu Trójstronnego ds. Branży Energetycznej.
Pod porozumieniem podpisały się centrale związków zawodowych reprezentowane w Zespołach Trójstronnych oraz stronę pracodawców w ramach Grup Energetycznych: PGE, Energa, Enea i Tauron, w obecności Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych - Roberta Kropiwnickiego.
- Proces wydzielania aktywów węglowych jest złożony, wielowymiarowy i wymaga przemyślanych, bardzo odpowiedzialnych decyzji – powiedział Minister Robert Kropiwnicki,
Podkreślił też, jak istotne jest to, że rozmowy ze stroną związkową zostały podjęte bardzo szybko i „widać realne efekty kolejnych spotkań”.
Spółka PGE GiEK zaznacza, że zawarta umowa dotyczy „stabilnych i bezpiecznych warunków zatrudnienia pracowników” i potwierdza dalsze obowiązywanie oraz stosowanie u poszczególnych pracodawców wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy oraz respektowanie wszelkich uprawnień pracowniczych.
- Tym samym zostaną zachowane wszystkie uprawnienia przysługujące pracownikom – podkreśla Jacek Kaczorowski, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Koncern PGE GiEK zaznacza, że podpisanie porozumienia ma ogromną wagę i jest niezbędnym krokiem do zawarcia umowy społecznej w procesie transformacji sektora energetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, prowadzącego do wydzielania konwencjonalnych jednostek zasilanych węglem z Grup: PGE, Energa, Enea, Tauron. Będzie ono obowiązywać do dnia wejścia w życie umowy społecznej.
W kopalni i elektrowni Bełchatów pracuje blisko 7 tysięcy osób
Treść dokumentu została przygotowana i wynegocjowana w ramach prac zespołu roboczego, na czele którego stał prezes Kaczorowski. Podsumowując spotkanie, szef PGE GiEK podziękował uczestnikom, podkreślając odpowiedzialną postawę strony związkowej. Wyraził nadzieję, że dalsza równie konstruktywna współpraca stron dialogu doprowadzi do podpisania umowy społecznej, w interesie polskiej energetyki, a także spółek i pracowników sektora.
Przypomnijmy, że oddziałami koncernu PGE GiEK są kopalnia i elektrownia Bełchatów. W pierwszym z zakładów pracuje obecnie 4,2 tys. górników, a w drugim 2,6 tys. energetyków.
- Porozumienie to, jest wstępem do procedowania i podpisania Umowy Społecznej na rzecz transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego czyli wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych – przekazał Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego w KWB Bełchatów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.