reklama

13-letnia Nadia z Sulejowa żyje dzięki lekarzom z CZMP. Niczym najlepsi krawcy załatali jej pękniętą aortę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

13-letnia Nadia z Sulejowa żyje dzięki lekarzom z CZMP. Niczym najlepsi krawcy załatali jej pękniętą aortę - Zdjęcie główne

Medycy z LPR podjęli decyzję, żeby przetransportować Nadię do Łodzi. | foto archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDzięki niezwykłym umiejętnościom lekarzy z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi żyje 13-letnia Nadia, która bardzo poważnie ucierpiała w wypadku samochodowym. Doszło do niego w pierwszej połowie lipca w Sulejowie. Dziewczynka trafiła do łódzkiego szpitala z ciężkimi obrażeniami klatki piersiowej, brzucha i miednicy. Okazało się też, że ma pękniętą aortę.
reklama

Ten ostatni uraz, który w 90 proc. przypadków kończy się niestety śmiercią pacjenta, zauważył dr Tomasz Puzio, specjalista radiologii i medycyny obrazowej. Jedyną szansą na uratowanie dziecka - bez otwierania klatki piersiowej, co też mogło skończyć się tragicznie - było zaimplantowanie do aorty stentu wewnątrznaczyniowego.

- To rodzaj elastycznej siateczki wprowadzanej przez pachwinę, która "łata" ścianki uszkodzonego naczynia krwionośnego i wstrzymuje krwotok - wyjaśniają lekarze.

2-centymetrowa dziura w aorcie

Sytuacja Nadii była bardzo trudna, bo rzadko zdarza się, żeby pacjent przeżywał tak rozległy uraz dużego naczynia krwionośnego. Dziewczynka miała rozerwanie ścian aorty na odcinku około 2 centymetrów z rozległym krwawieniem do opłucnej. 

reklama

Lekarze z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy byli na miejscu wypadku, mieli do wyboru dwa szpitale: CZMP albo placówkę w Kielcach. Wybrali ten pierwszy. Do Kielc trafiła natomiast młodsza siostra Nadii, również ciężko ranna.

Zabieg odbył się bez komplikacji

Żeby ratować 13-latkę, medycy wprowadzili stent przez tętnicę udową. Zabieg odbył się bez komplikacji - uszczelniono aortę i uzyskano stabilność hemodynamiczną.

Lekarze podkreślają, że zabieg udało się przeprowadzić dzięki współpracy kilku zespołów szpitala i szybkiej pomocy, w tym diagnostyki, i decyzji o zabiegu.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama