reklama
reklama

Duże zmiany dla kierowców od Unii Europejskiej. Dwuletni okres próbny, jazda z opiekunem, to tylko początek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Duże zmiany dla kierowców od Unii Europejskiej. Dwuletni okres próbny, jazda z opiekunem, to tylko początek - Zdjęcie główne

Zmienią się zasady uzyskiwania prawa jazdy. Nadchodzą nowe przepisy | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościUnia Europejska po raz kolejny staje przed wyzwaniem ujednolicenia przepisów dotyczących transportu drogowego. Tym razem chodzi o kompleksowe zmiany w systemie prawa jazdy. Parlament Europejski oraz Rada Europy osiągnęły kompromis w sprawie nowej dyrektywy, której celem jest nie tylko dostosowanie regulacji do nowoczesnych realiów, ale też poprawa bezpieczeństwa i uproszczenie procedur w państwach członkowskich.
reklama

Nowoczesne technologie na dobre wkroczą do systemu prawa jazdy. Dyrektywa zakłada wprowadzenie ogólnoeuropejskiego elektronicznego prawa jazdy. W ciągu 5 lat i 6 miesięcy państwa członkowskie będą zobowiązane do jego wdrożenia.

Cyfrowa wersja dokumentu umożliwi szybkie potwierdzenie uprawnień w każdej sytuacji – nawet podczas kontroli drogowej w innym kraju UE. Plastikowe wersje prawa jazdy będą nadal dostępne, ale ich znaczenie stopniowo będzie maleć.

Polska należy do państw, które już przetestowały to rozwiązanie – od kilku lat kierowcy nie muszą mieć przy sobie fizycznego dokumentu, gdy poruszają się po krajowych drogach. Policja ma dostęp do danych elektronicznych i może je z łatwością zweryfikować.

reklama

Młodzi kierowcy wcześniej za kierownicą

Dyrektywa otwiera nowe możliwości dla osób wkraczających w dorosłość. Prawo jazdy kategorii B będzie można zdobyć już po ukończeniu 17. roku życia, ale do osiemnastki obowiązkowe będzie towarzystwo doświadczonego opiekuna. Wymaga się, by była to osoba niekarana za poważne wykroczenia drogowe i posiadająca długą praktykę za kółkiem.

Nowe regulacje przewidują również ułatwienia dla młodych kierowców zawodowych. Wiek minimalny dla uzyskania prawa jazdy na ciężarówki obniżono z 21 do 18 lat, a na autobusy – z 24 do 21 lat. Warunkiem zatrudnienia będzie posiadanie certyfikatu kompetencji zawodowych, który będzie dowodem gotowości do pracy w transporcie.

Okres próbny i oznakowanie samochodu

Każdy nowy kierowca zostanie objęty okresem próbnym, który potrwa dwa lata. W tym czasie obowiązywać będzie m.in. zaostrzony limit alkoholu we krwi, niższy niż ten dla kierowców z dłuższym stażem.

Kierowca w okresie próbnym będzie musiał także oznaczyć pojazd specjalną plakietką. UE zapowiedziała, że jednolity wzór takiego oznaczenia zostanie opracowany w ciągu pół roku od wejścia przepisów w życie i będzie obowiązywał we wszystkich krajach członkowskich.

Zdrowie kierowcy pod kontrolą

Nowa dyrektywa rozwiewa wątpliwości dotyczące badań lekarskich. Badanie będzie obowiązkowe wyłącznie przed pierwszym wydaniem prawa jazdy. Podczas wymiany dokumentu decyzję o wymaganiu dodatkowych badań pozostawia się w gestii państw członkowskich – mogą one wymagać oświadczenia zdrowotnego lub zlecić nowe badanie.

reklama

Wprowadzono także limity czasowe ważności dokumentów:

  • 15 lat – dla prawa jazdy na auta osobowe i motocykle,
  • 10 lat – jeśli dokument ma również status dowodu osobistego,
  • 5 lat – dla kierowców zawodowych (autobusy, ciężarówki).

Każde państwo może również zdecydować, czy chce skrócić okres ważności dokumentu po ukończeniu przez kierowcę 65 lat, ale nie ma takiego obowiązku.

Nowe przepisy mają zostać formalnie zatwierdzone i ogłoszone, a państwa członkowskie będą miały cztery lata na ich implementację. To duża zmiana, która oznacza początek nowej ery w europejskim systemie prawa jazdy.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo