W przedświątecznym okresie sklepy pełne są klientów i towarów. A ceny, jakie widzimy na półkach z towarami ciągle są wysokie. W ostatnim miesiącu jednak inflacja wyniosła 6,6 proc. O tyle podrożało rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny towarów i usług wzrosły o 0,7 proc.
Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że żywność zdrożała rok do roku o ponad 7,3 proc. W okresie gdy spadały ceny paliw, to wszystko inne utrzymało się na wysokim poziomie. Są jednak towary, za które płacimy teraz w sklepach nieco mniej niż rok temu o tej samej porze. Spadły na przykład ceny oleju czy masła, czy mleka, których ceny jeszcze kilka miesięcy temu wręcz przerażały.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. w porównaniu z listopadem 2022 roku wzrosły o 6,6 proc. Ceny liczone w stosunku do października 2023 roku wzrosły o 0,7 proc. W listopadzie w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wzrost cen dotyczył transportu oraz żywności. To między innymi wynik rosnących po wyborach cen paliw, jakie w październiku utrzymywane były na niskim poziomie.
Paliwa staniały średnio o 6,7 proc. w porównaniu z rokiem 2022. Natomiast benzyna w listopadzie była już tylko o 1 proc. tańsza niż przed rokiem. Olej napędowy rok do roku potaniał o 14,8 proc. Odrobinę zdrożał gaz do samochodów o 1,3 proc.
W listopadzie spadły nieco ceny towarów, które w poprzednich miesiącach biły rekordy. Chodzi olej roślinny i masło. Olej jest teraz tańszy aż o 11,1 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, a masło aż o 13,8 proc. Mniej płaciliśmy w listopadzie za mąkę. Jej cena spadła o 2,9 proc. Spadły także ceny mięsa drobiowego. Za kurczaki trzeba było zapłacić w listopadzie o 8,4 proc. mniej niż przed rokiem.
Tańszy niż rok temu o tej samej porze jest także cukier. Jego cena w porównaniu do 2022 roku spadła o 5,8 proc. Ale gdy spojrzeć na zmianę cen od stycznia, to ten towar podrożał o ponad 35 proc.
Wreszcie przestały gwałtownie rosnąć ceny mleka. Ten produkt jest tańczy o 1,6 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Co za tym idzie znacząco przestały też rosnąć ceny nabiału, czyli serów i jogurtów. Sery rok do roku podrożały o 1,3 proc, a jogurty o 6,2 proc.
Stale i nieustannie jednak drożeją owoce i warzywa. Owoce rok do roku mają ceny wyższe o 8,4 proc. Warzywa z kolei podrożały o 12,7 proc. Od początku 2023 roku ich ceny poszły w górę o jedną piątą.
W listopadzie znacznie podrożała herbata. Ten wskaźnik to aż 16,4 proc. Także napoje alkoholowe mają ceny wyższe o ponad 10 proc. niż przed rokiem.
Porównanie cen z listopada 2023 rok do listopada 2022 roku
- Żywność wzrost o 7,3 proc.
- Mąka spadek o 2,9 proc.
- Makarony i produkty makaronowe wzrost o 6,9 proc.
- Mięso wieprzowe wzrost o 8,8 proc.
- Mięso drobiowe spadek o 8,4 proc.
- Ryby i owoce morza wzrost o 7,6 proc.
- Mleko spadek o 1,6 proc.
- Jaja wzrost o 3,9 proc.
- Olej roślinny spadek o 11,1 proc.
- Masło spadek o 13,8 proc.
- Warzywa wzrost o 12,7 proc.
- Owoce wzrost o 8,4 proc.
- Cukier spadek o 5,8 proc.
- Napoje alkoholowe wzrost o 10,3 proc.
- Energia elektryczna wzrost o 19,5 proc.
- Gaz wzrost o 15,3 proc.
- Energia cieplna wzrost o 20,6 proc.
- Opał spadek o 25,3 proc.
- Olej napędowy spadek o 14,8 proc.
- Benzyna spadek o 1 proc.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.