Mieszkańcy Piotrkowa sami zgłaszają sanepidowi nieprawidłowości dotyczące żywności. Najczęściej chodzi o sklepy spożywcze i termin przydatności do spożycia. Zdarzają się jednak także kłopoty sanitarne w barach i restauracjach w mieście. W wielu przypadkach skończyło się mandatami.
Sanepid kontrolował między innymi producentów żywności, ale także sklepy spożywcze oraz bary i restauracje. Nie było zatruć pokarmowych, ale sporo znaleziono nieprawidłowości. W 2022 roku za stwierdzone podczas kontroli sanitarnych uchybienia w Piotrkowie Trybunalskim nałożono 33 mandaty karne na kwotę 10.500 zł.
Piotrkowski sanepid nie miał wprawdzie zgłoszeń zbiorowych zatruciach pokarmowych, ani też nie musiał kierować spraw do prokuratury czy sądu, ale w wielu przypadkach właścicielom sklepów czy barów wizyta inspektorów nie uszła na sucho. Aż 28 interwencji podjęto po zgłoszeniach od mieszkańców. Aż 6 z nich miało uzasadnienie w stwierdzonych nieprawidłowościach.
To, co inspektorzy stwierdzali na miejscu dotyczyło najczęściej niewłaściwych cech organoleptycznych i niewłaściwej jakości zdrowotnej środków spożywczych. Często także sklepy próbowały sprzedawać żywność po upływie terminu przydatności do spożycia. Zgłaszano także niewłaściwy sposób przechowywania odpadów. Nałożono cztery mandaty karne na łączną kwotę 1.400 zł.
Najwięcej grzywien nałożono w sklepach spożywczych oraz zakładach żywienia zbiorowego zamkniętego. Sanepid odwiedzał także w zakłady produkujące żywność. Za co nakładano mandaty podczas kontroli? Wówczas sanepid najczęściej zwracał uwagę na niewłaściwy stan sanitarno-higieniczny pomieszczeń, niewłaściwy sposób przechowywania odpadów. Produkcja wyrobów cukierniczych była prowadzona w niewłaściwych warunkach sanitarnych. Z kolei w szpitalu zwrócono uwagę na niewłaściwy sposób wydawania posiłków.
W roku 2022 wydano 17 decyzji administracyjnych, które dotyczyły niewłaściwego stanu technicznego pomieszczeń, urządzeń, sprzętu i wyposażenia w trzech zakładach żywienia zbiorowego typu zamkniętego oraz sześciu barach i restauracjach, a także w trzech sklepach spożywczych. Wydano 4 decyzje nakazujące czasowe wstrzymanie wprowadzania do obrotu suplementów diety oraz 1 decyzję nakazującą wycofanie z obrotu suplementu diety.
Do Łódzkiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego skierowano 6 wniosków o nałożenie kary w tym 2 dla restauracji, 1 dla magazynu hurtowego, 1 dla innego zakładu obrotu żywnością, 1 dla zakładu zbożowo-młynarskiego, 1 dla zakładu obrotu materiałami i wyrobami do kontaktu z żywnością.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.