reklama

Ceny w styczniu zdecydowanie wyhamowały. Ostatni rok był jednak bardzo drogi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ceny w styczniu zdecydowanie wyhamowały. Ostatni rok był jednak bardzo drogi - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościCeny w sklepach w styczniu nie rosły już tak gwałtownie, jak widzieliśmy to choćby przed rokiem. Inflacja spadła poniżej 4 proc. rok do roku. Oznacza to, że towary przestały mocno drożeć. Niektóre nawet nieco staniały. Przez cały ostatni rok żywność podrożała jednak o ponad 11 proc. Za to o kilka procent potaniały paliwa.
reklama

Według wstępnych danych w styczniu 2024 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,4 proc. Natomiast sama żywność w porwnaniu rok do roku podrożała o 4,9 proc.

Tak zmieniały się ceny w styczniu 2024 roku:

  • Ogółem: 3,9 proc. (w grudniu 6,2 proc.)
  • żywność i napoje bezalkoholowe: 4,9 proc. (w grudniu 6 proc.)
  • napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe: 8,8 proc. (w grudniu 9,5 proc.)
  • mieszkanie: 2,3 proc. (w grudniu 8,4 proc.)
  • nośniki energii: minus 2,1 proc.
  • transport: minus 4,4 proc. (w grudniu minus 2,8 proc.)
  • paliwa: minus 8,1 proc.

Ostatni rok drożyzny w sklepach?

W ostatnim miesiącu roku 2023 inflacja wyniosła 6,2 proc. Ale wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w całym 2023 r. w stosunku do roku poprzedniego wyniósł 11,4 proc. O tyle był wyższy niż w 2022 roku.

reklama

Towary w ostatnim roku podrożały o 11,4 proc., a usługi – o 11,2 proc. Najbardziej podrożała żywność. Jak wylicza Główny Urząd Statystyczny w porównaniu z rokiem poprzednim o 15,1 proc.

Dużo droższy niż w 2022 r. był cukier o 30,2 proc. Również warzywa w ciągu roku podrożały sporo, bo o 18,9 proc. Rok 2023 to także znaczny wzrost cen artykułów z grupy mleko, sery i jaja – przeciętnie o 16 proc. W tym same jaja podrożały o 20,4 proc. Natomiast mleko podrożało o 16,6 proc.  Za owoce trzeba było płacić w 2023 roku o 11 proc. więcej.

Statystycy odnotowali również wysoki wzrost ceny makaronów o 15,7 proc. Przy tym pieczywo podrożało o 14,8 proc. Więcej niż w 2022 r. klienci płacili także za ryż o 13,2 proc. Duży wzrost w wciągu ostatniego roku dotyczył cen ryb i owoców morza - o 15,5 proc. Mięso przeciętnie zdrożało o 12,9 proc.

reklama

O ile rok 2022 przyniósł ogromne wzrosty cen olejów i tłuszczów, to w 2023 roku podrożały o 1,6 proc. Masło było natomiast tańsze o 4 proc.

Za utrzymanie mieszkania lub domu i nośniki energii konsumenci płacili o 14,3 proc. więcej niż w 2022 r. Ceny nośników energii wzrosły przeciętnie o 17,5 proc. Opłaty za energię cieplną wzrosły w ciągu ostatniego roku o 33,3 proc., a za energię elektryczną o 21,4 proc.

Ceny paliw w 2023 roku spadło 4 proc. Olej napędowy potaniał o 7,4 proc., a benzyna o 1,4 proc.

Podrożało natomiast korzystanie z rekreacji i kultury o 11,6 proc., a ceny w zakresie restauracji i hoteli  poszły w górę o 13,8 proc.

Wyższe płace, więcej mozna za nie kupić

Przy tym, jak oblicza GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w 2023 r. wzrosły w stosunku do 2022 r. w nieco większym stopniu niż ceny konsumpcyjne ogółem, czyli o 11,9 proc.

reklama

Według statystyków zwiększyła się siła nabywcza wynagrodzeń w odniesieniu m.in. do paliw do samochodów,  opału, sprzętu telekomunikacyjnego, sprzętu audiowizualnego, fotograficznego i informatycznego, obuwia, wyrobów farmaceutycznych, odzieży, usług pocztowych, usług finansowych świadczonych przez banki i inne instytucje, biletów do kin, teatrów i na koncerty, zaopatrywania w wodę, książek oraz wywozu śmieci.

W przypadku produktów żywnościowych siła nabywcza zwiększyła się względem m.in. masła, mięsa drobiowego i wołowego oraz mąki.

Zmniejszyła się natomiast siła nabywcza płac w stosunku do energii cieplnej i elektrycznej, czasopism, usług szpitalnych, a wśród produktów żywnościowych w odniesieniu m.in. do cukru, jaj, warzyw, śmietany, jogurtów, mleka, kawy, makaronów i produktów makaronowych. Mniej mogliśmy kupić ryb i owoców morza, wędlin, pieczywa oraz herbaty.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama