reklama

Alert dla województwa łódzkiego. Zacznie się już wieczorem we wszystkich powiatach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Alert dla województwa łódzkiego. Zacznie się już wieczorem we wszystkich powiatach - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla województwa łódzkiego alert przed niebezpiecznym zjawiskiem. Ostrzeżenie obowiązuje we wszystkich powiatach i zacznie się już dziś wieczorem. Sprawdź, na co uważać.
reklama

Mieszkańcy województwa łódzkiego powinni przygotować się na nadejście nad region niebezpiecznego zjawiska. Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pierwszego stopnia dla wszystkich powiatów.

reklama

IMGW ostrzega przed marznącymi opadami

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami dotyczy powiatów: bełchatowskiego, brzezińskiego, kutnowskiego, łaskiego, łęczyckiego, łowickiego, łódzkiego wschodniego, opoczyńskiego, pabianickiego, pajęczańskiego, piotrkowskiego, poddębickiego, radomszczańskiego, rawskiego, sieradzkiego, skierniewickiego, tomaszowskiego, wieluńskiego, wieruszowskiego, zduńskowolskiego oraz zgierskiego, a także Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego i Skierniewic.

W tych miejscach IMGW prognozuje słabe opady marznącego deszczu lub mżawki mogące powodować gołoledź. Alert obowiązuje od godziny 20:00 we wtorek, 12 listopada, do 8:00 w środę, 13 listopada. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 70 proc.

reklama

Kierowcy powinni uważać na marznące opady

Marznące opady deszczu i mżawka są zjawiskami meteorologicznymi, które mogą stanowić zagrożenie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Mimo że na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niegroźne, ich konsekwencje bywają bardzo niebezpieczne, prowadząc m.in. do wypadków komunikacyjnych. W związku z tym kierowcy z naszego regionu powinni pamiętać o kilku rzeczach.

Warto dostosować styl jazdy do warunków. Zmniejszenie prędkości i zwiększenie odstępu od innych pojazdów pomagają zapobiegać wypadkom na śliskich drogach. Ważnym elementem są również odpowiednie opony zimowe. Warto również zakupić płyny odmrażające do szyb i skrobaczki, tak aby kierowcy mieli dobrą widoczność podczas prowadzenia samochodu.

reklama

Pogoda na dziś w województwie łódzkim

Jesienno-zimowa aura już na dobre zagościła w województwie łódzkim. Z przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozy, wynika, że marznące opady nie są jedynym niebezpiecznym zjawiskiem, które pojawi się w naszym regionie. Podpowiadamy, czego się spodziewać.

We wtorek, 12 listopada, niebo nad województwem łódzkim będzie całkowicie zachmurzone. IMGW prognozuje możliwe słabe opady mżawki. Miejscami mogą również pojawić się silne zamglenia. Temperatura maksymalna osiągnie od 1°C do 3°C. Powieje również słaby, zmienny wiatr z przewagą kierunków północnych. Niebezpiecznie może zrobić się w nocy.

reklama

- W nocy zachmurzenie całkowite. Możliwe słabe opady mżawki. Silne zamglenia, a lokalnie możliwe mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od -1°C do 1°C. Lokalnie drogi i chodniki śliskie. Wiatr słaby, zmienny – informuje IMGW.

Prognoza pogody na środę, 13 listopada

Podobnych warunków mieszkańcy mogą spodziewać się również w środę, 13 listopada. Tego dnia IMGW prognozuje duże zachmurzenie i słabe opady deszczu lub mżawki. Początkowo silne zamglenia, a lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna wyniesie od 1°C do 4°C. Wiatr słaby, północno-zachodni.

- W nocy zachmurzenie duże. Możliwe słabe opady deszczu lub mżawki. Lokalnie silne zamglenia i mgły, ograniczające widzialność do 400 m. Temperatura minimalna od 0°C do 1°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni i zachodni – prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pogoda na tydzień dla województwa łódzkiego

Na czwartek, 14 listopada, IMGW prognozuje całkowite zachmurzenie z przejaśnieniami. Słabe przelotne opady deszczu oraz temperaturę maksymalną od 5°C do 7°C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. Temperatura minimalna wyniesie od 3°C do 5°C.

- Zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami, w dzień postępujące rozpogodzenia. Temperatura minimalna od 0°C do 2°C, w przejaśnieniach około -1°C. Temperatura maksymalna od 5°C do 7°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni i zachodni – prognozuje na piątek, 15 listopada IMGW.

Weekend, jak na panującą porę roku zapowiada się dość przyjemnie. W sobotę, 16 listopada, zachmurzenie będzie małe, niebo może być nawet bezchmurne. Temperatura maksymalna osiągnie od 6°C do 8°C, a minimalna od -1°C do 1°C. Wiatr będzie słaby, z kierunków południowych.

- Zachmurzenie małe, okresami umiarkowane. Temperatura minimalna od -2°C do 1°C. Temperatura maksymalna od 6°C do 8°C. Wiatr słaby, w dzień okresami umiarkowany, południowo-wschodni i południowy – prognozuje na niedzielę, 17 listopada IMGW.

Jak zachować się we mgle?

Kierowcy powinni pamiętać o kilku zasadach przemawiających bezpieczeństwo we mgle. Również w tym przypadku warto zmniejszyć prędkość. Pozwala to na lepszą kontrolę nad pojazdem i szybszą reakcję w przypadku niespodziewanych zdarzeń na drodze. Pomocne może być również zachowanie większej odległości od innych pojazdów. Pozwoli to na bezpieczne zatrzymanie w nagłych sytuacjach.

Kierowcy powinni również unikać gwałtownego hamowania i manewrowania. Ta zasada tyczy się szczególnie jazdy w zakrętach. Policjanci przypominają również o zwiększeniu czujności w rejonie przejść dla pieszych i w okolicy skrzyżowań.

Na jakich światłach jeździć we mgle?

Kierowcy w przypadku dużego pogorszenia widoczności powinni również skorzystać ze świateł przeciwmgłowych. W Polsce, zasady ich używania określone w kodeksie drogowym.

- Korzystanie z przednich i tylnych świateł przeciwmgielnych jest obowiązkowe przy znacznie ograniczonej widoczności. Pomaga to innym kierowcom zauważyć nas z większej odległości – wyjaśniają policjanci.

Przednich świateł przeciwmgłowych można używać w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza, takich jak mgła, intensywne opady deszczu, śniegu, czy dym, które powodują znaczne ograniczenie widoczności.

Należy jednak pamiętać, żeby wyłączyć je, gdy tylko widoczność się poprawi, ponieważ światła te są bardzo jasne i mogą oślepiać innych kierowców, jeśli są używane, gdy nie ma już mgły lub innych warunków ograniczających widoczność.

- Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła - informuje łódzka policja.

Warto również dodać, że na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

O tym powinni pamiętać piesi i rowerzyści

Do poprawy bezpieczeństwa mogą przyłączyć się także piesi i rowerzyści. Warto, aby pamiętali o założeniu odblasków i zrezygnowali z ciemnej odzieży, która w nocy jest słabo widoczna. Cykliści powinni również zaopatrzyć się w dobre oświetlenie jednośladów.

- Upewnij się, że kierowca widzi Cię, zanim wkroczysz na przejście dla pieszych. Dbajmy o siebie i innych! Wszyscy mamy wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Prosimy o rozwagę i dostosowanie się do zmieniających się warunków pogodowych. Bezpieczeństwo przede wszystkim – apelują policjanci.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama