Termin konklawe – kiedy wybór nowego papieża?
Zgodnie z obowiązującym prawem kanonicznym, po śmierci papieża Franciszka 21 kwietnia 2025 roku rozpoczął się okres sede vacante, czyli wakatu na Stolicy Apostolskiej. Przepisy mówią jasno – konklawe powinno rozpocząć się w ciągu 15–20 dni od śmierci papieża, aby umożliwić kardynałom-elektorom przybycie do Rzymu i uczestnictwo w ceremonii pogrzebowej.
To oznacza, że najbardziej prawdopodobny termin rozpoczęcia konklawe przypada między 6 a 11 maja 2025 roku. Ostateczną datę ogłasza Kolegium Kardynalskie – decyzja ta ma zapaść jeszcze przed końcem kwietnia.
Jak wygląda konklawe?
Konklawe to tajne zgromadzenie kardynałów Kościoła katolickiego, których zadaniem jest wyłonienie nowego papieża. Obrady odbywają się w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie, a elektorzy są odizolowani od świata zewnętrznego. W czasie trwania konklawe kardynałowie mieszkają w Domu Świętej Marty, nie mają dostępu do telefonów, mediów ani kontaktu z rodziną.
Głosowania są tajne i odbywają się dwa razy dziennie (rano i po południu). Wymagana jest większość 2/3 głosów, aby którykolwiek z kandydatów został wybrany. Jeśli po kilku dniach nie uda się dokonać wyboru, konklawe przewiduje przerwy na modlitwę i refleksję.
Po każdej turze głosowania wypuszczany jest dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej – czarny, jeśli nie wybrano papieża, biały, gdy udało się podjąć decyzję. Wtedy też padają słynne słowa: „Habemus Papam!” – „Mamy papieża!”. Wybrany duchowny przyjmuje imię papieskie i po raz pierwszy błogosławi wiernych z balkonu Bazyliki św. Piotra.
Kto może zostać nowym papieżem?
Papieżem może zostać każdy ochrzczony mężczyzna, ale od wieków wybór pada na kardynała. Obecnie prawo głosu posiada około 137 kardynałów-elektorów, z czego ponad 100 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, co znacząco wpływa na możliwy kierunek Kościoła.
Faworytami mediów i watykanistów są:
- Kard. Pietro Parolin (Włochy) – 70-letni Sekretarz Stanu, doświadczony dyplomata i umiarkowany głos w Kurii Rzymskiej.
- Kard. Matteo Zuppi (Włochy) – 69-letni przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, związany z ruchem Sant’Egidio, aktywny w działaniach pokojowych.
- Kard. Luis Antonio Tagle (Filipiny) – 67-letni były arcybiskup Manili, obecnie jedna z głównych postaci odpowiedzialnych za ewangelizację.
- Kard. Peter Turkson (Ghana) – 76-letni kardynał z Afryki, zaangażowany w sprawy ekologii i sprawiedliwości społecznej.
- Kard. Pierbattista Pizzaballa (Włochy) – Patriarcha Jerozolimy, ekspert od dialogu międzyreligijnego.
- Kard. Péter Erdő (Węgry) – 72-letni arcybiskup Budapesztu, ceniony za intelekt i doświadczenie, reprezentujący bardziej konserwatywne skrzydło.
Wybór nowego papieża zależeć będzie nie tylko od jego poglądów teologicznych, ale także od tego, czy będzie zdolny zjednoczyć Kościół, odpowiadać na kryzysy społeczne i kontynuować lub przełamywać dziedzictwo papieża Franciszka.
Ilu Polaków bierze udział w konklawe 2025?
Wśród elektorów znajduje się czterech kardynałów z Polski:
- kard. Kazimierz Nycz – metropolita warszawski,
- kard. Konrad Krajewski – jałmużnik papieski,
- kard. Grzegorz Ryś – metropolita łódzki,
- kard. Stanisław Ryłko – archiprezbiter Bazyliki Santa Maria Maggiore (ukończy 80 lat w lipcu 2025 r.).
Choć żaden z nich nie jest wymieniany jako „papabile”, to mogą odegrać istotną rolę w procesie wyborczym.
Wybór nowego papieża - co dalej?
W najbliższych tygodniach oczy całego świata będą zwrócone na Watykan. Wybór nowego papieża to nie tylko zmiana na tronie Piotrowym, ale również sygnał co do kierunku, w jakim pójdzie Kościół katolicki w najbliższych dekadach. Czy będzie to papież z Globalnego Południa? Czy Europa odzyska prymat? A może kardynał niespodzianka?
Jedno jest pewne – maj 2025 roku zapisze się w historii Kościoła jako czas przełomu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.