reklama

W województwie łódzkim jest dziura, którą... widać z kosmosu. PGE zamieni ją w jezioro

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum PGE GiEK

W województwie łódzkim jest dziura, którą... widać z kosmosu. PGE zamieni ją w jezioro - Zdjęcie główne

foto Archiwum PGE GiEK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RegionOlbrzymia odkrywka Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów jest tak ogromna, że widać ją z kosmosu. W tzw. Polu Bełchatów węgiel powoli się kończy. Koncern PGE GiEK koncesję na wydobycie surowca z tego złoża ma bowiem do 2026 roku. Później planuje stworzyć tam najgłębsze jezioro w Polsce.
reklama

KWB Bełchatów to największa kopalnia odkrywkowa w Polsce i jedna z największych w Europie. Co ciekawe, to jedyny w Polsce zbudowany przez człowieka obiekt... widoczny z kosmosu. Jeszcze do niedawna, według oficjalnych danych bełchatowska odkrywka miała 8,5 kilometra długości, a w najszerszym miejscu 3,2 km szerokości. Natomiast jej głębokość wynosiła aż 310 metrów. Staje się to jednak już nieaktualne z prostego powodu. Największa dziura w Europie powoli zaczyna się kurczyć.Wszystko przez coraz mniejsze wydobycie węgla i częściowe zasypywanie odkrywki, która liczy sobie już pół wieku. 

Bełchatowska kopalnia w tym roku obchodzi bowiem już 50-lecie istnienia, bo właśnie w styczniu 1975 roku oficjalnie rozpoczęła się jej budowa. Pierwszy węgiel natomiast wydobyto w odkrywce pięć lat później, w listopadzie 1980 roku. Dziś złoże powoli się kończy, a ostatni węgiel ma zostać wydobyty w 2026 roku, bo do tego roku koncern PGE GiEK ma koncesję na eksploatowanie tego złoża. Gigantyczne koparki kopać węgiel będą nadal, ale już w sąsiedniej odkrywce Szczerców, gdzie wydobycie planowane jest do około 2035 roku.

reklama

PGE zamieni odkrywkę w sztuczne jezioro?

Według planów koncernu PGE GiEK, ogromna odkrywa w przyszłości ma wypełnić się wodą i zamienić w sztuczne jezioro. Podobnie ma stać się również z sąsiednim Polem Szczerców. Prace z myślą o przyszłych zbiornikach rozpoczęły się już kilka lat temu. Pod koniec 2020 roku zakończono roboty przy formowaniu linii brzegowej od wschdoniej strony, a także przygotowano tereny pod przyszłą plażę.

W ub. roku koncern PGE GiEK przekazał, że w Polu Bełchatów dobiegły końca również roboty górnicze na froncie podstawowym, aktualnie deponowany jest nadkład z Pola Szczerców w celu wypłycania i kształtowania wyrobiska końcowego.

- Po zakończeniu eksploatacji węgla brunatnego należy oba wyrobiska (w Polu Bełchatów i w Polu Szczerców) odpowiednio ukształtować, aby w sposób bezpieczny móc przystąpić do ich wypełnienia – informowało biuro prasowe PGE GiEK.

reklama

Według danych przedstawionych przez koncern PGE GiEK, na koniec drugiego kwartału 2024 roku powierzchnia wyrobiska Pola Bełchatów wynosi ok. 2 770 ha, a jego głębokość to ok. 240 metrów. Docelowo, zgodnie z posiadanymi dokumentacjami, przyszły zbiornik wodny, który będzie znajdował się na terenie odkrywki w Polu Bełchatów, będzie posiadał lustro wody o powierzchni ok. 1 500 ha, natomiast głębokość zbiornika będzie wynosić ok. 170 metrów. Kiedy odkrywki Bełchatów i Szczerców zamienią się w jeziora?

reklama

Według PGE GiEK, proces wypełniania rozpocznie się niezwłocznie po zakończeniu etapu formowania wyrobisk końcowych, przygotowując je do zalania wodą. Z wcześniejszych zapowiedzi PGE wynikało, że napełnianie zbiorników powinno zacząć się po 2050 roku, czyli po zakończeniu prac górniczych w Polu Szczerców, w którym złoża węgla skończą się ok. 2034-2036 roku. Później jednak jednak czekają nas prace górnicze związane z kształtowaniem jeziora właśnie w drugiej odkrywce. Dziś koncern PGE GiEK unika konkretnych terminów, zaznaczając przy tym, że okres przewidziany do momentu wypełnienia zbiorników końcowych wodą jest "trudny do oszacowania z powodu bardzo wielu zmiennych", które mogą pojawić się na przełomie kolejnych lat – głównie z powodu realizowanego poziomu wydobycia.

reklama

- Zgodnie z posiadanymi dokumentacjami czas przewidziany na wypełnienie wyrobisk wodą został określony na ok. 17 - 19 lat – informuje koncern PGE GiEK.
Warto jednak dodać, że według najnowszych zapowiedzi koncernu PGE GiEK, od 2030 roku rozpocznie się systematyczne wygaszanie Elektrowni Bełchatów, poprzez wyłączanie z eksploatacji kolejnych bloków. Ostatnie jednostki mają zostać wyłączone w 2035 roku.

"Bełchatowskie Mazury" głębsze niż Hańcza?

Tak więc na „bełchatowskie Mazury” będziemy musieli jednak długo poczekać, a skorzystają z nich zapewne kolejne pokolenia. Sztuczne jeziora będą najgłębszymi w Polsce. Ich maksymalna głębokość wyniesie ok. 170 metrów, czyli o około 70 metrów więcej niż ma jezioro Hańcza, które jest obecnie najgłębsze w Polsce.

Jaki ostateczny kształt będą miały sztuczne jeziora, które na samym końcu mają zostać połączone w jeden zbiornik? Koncepcji i pomysłów na zagospodarowanie jest wiele. Oprócz plaży i przystani jachtowej, rozważane są także kolejne pomysły jak np. sztuczny tor wodny czy zatopienie koparki w zalanej odkrywce, co byłoby prawdziwą gratką dla wielbicieli nurkowania.

Co ciekawe, sztuczne jezioro koło Bełchatowa nie będzie pierwszym tego typu zbiornikiem. Od 2010 roku na terenie byłej kopalni odkrywkowej siarki w Tarnobrzegu funkcjonuje Jezioro Tarnobrzeskie, a w Niemczech w okolicy Görlitz, tuż przy polskiej granicy, można korzystać z jeziora Berzdorfer See, które powstało po zalaniu jednej z niemieckich kopalni węgla brunatnego. Z kolei zagłębiu konińskim można korzystać z jezior powstałych po wypełnieniu wodą byłych odkrywek węgla brunatnego: Morzysław, Gosławice, Pątnów, Kazimierz, Lubstów, Jóźwin II B, Drzewce i Tomisławice, o łącznej powierzchni przekraczającej 2650 ha.

Punkty widokowe w kopalni Bełchatów

Osoby, które chcą podziwiać ogromy kopalniany wkop, mogą korzystać z punktów widokowych w Kleszczowie i Żłobnicy. O tym, że front robót górniczych jest coraz bliżej końca, a odkrywka jest wypłycyna i częściowo zasypywana można się przekonać, spoglądając na odkrywkę z tarasu w Kleszczowie. Widać tam doskonale, że część ogromnej dziury została już zasypana i trwają przygotowania do powstania ogromnego jeziora. Koparki i taśmociągi można oglądać natomiast z oddalonej o kilka kilometrów Żłobnicy, która położona jest bliżej odkrywki Szczerców. Z tej strony wkopu trwają ostatnie prace przy wydobyciu węgla. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Wiadomości Piotrków Trybunalski i region | Historia miasta | Sport | Kultura | z ostatniej chwili Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama