reklama
reklama

Koncern PGE GiEK zapytał pracowników o zdanie. Chodzi o przyszłość regionu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Poglądowe

Koncern PGE GiEK zapytał pracowników o zdanie. Chodzi o przyszłość regionu - Zdjęcie główne

W elektrowni i kopalni Bełchatów pracuje blisko 7 tys. osób. Część z nich wzięła udział w ankiecie zorganizowanej przez PGE GiEK | foto Poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RegionSpółka PGE GiEK zapytała pracowników kopalni i elektrowni Bełchatów, a także mieszkańców, czy popierają pomysł budowy elektrowni jądrowej, a także jakie mają nadzieje i obawy związane z ewentualną inwestycją. Co wynika z ankiety?
reklama

Bełchatów w wyścigu o lokalizację dla drugiej elektrowni jądrowej w kraju rywalizuje z Koninem. Przypomnijmy, że to właśnie te dwa miasta w aktualizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej zostały wskazane jako preferowane lokalizacje. Wiadomo też, że pierwsza tego typu siłownia będzie budowana na Pomorzu. Według aktualizacji PPEJ, decyzja o ustaleniu lokalizacji oraz zakończenie badań lokalizacyjnych mają nastąpić w 2028 roku. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, budowa drugiej elektrowni ma rozpocząć się w 2032 roku. Zakończenie budowy pierwszego bloku wraz z rozruchem przewidziane jest na 2040 rok, a dwóch kolejnych – na 2041 i 2042 rok.

reklama

Atom dla regionu bełchatowskiego byłby szansą na nowe otwarcie dla energetyki po zakończeniu wydobycia węgla i zakończeniu działalności konwencjonalnej Elektrowni Bełchatów, której bloki zaczną być wyłączane w 2030 roku. Koncern PGE GiEK chce, aby to nałożyło się z budową nowej elektrowni jądrowej, co pozwoliłoby uratować tysiące miejsc pracy. Przy nowej gigantycznej inwestycji mogłoby pracować w szczytowym momencie nawet do 11 tys. osób. O tym, że bełchatowska lokalizacja będzie doskonałym wyborem dla atomu przekonuje też PGE GiEK. Prezes spółki zapewnia, że Bełchatów posiada odpowiedni potencjał, to m.in. wyprowadzenie mocy na poziomie 5,5 GW, doświadczoną kadrę i wystarczające zasoby wodne. Wskazano już nawet działkę w sąsiedztwie obecnie działającej elektrowni, na której mogłaby stanąć siłownia jądrowa.

PGE GiEK pyta pracowników i mieszkańców

A co o samym pomyśle budowania atomówki blisko Bełchatowa sądzą sami górnicy, energetycy, a także mieszkańcy Bełchatowa? Koncern PGE GiEK udostępnił właśnie wynik ankiety. Wypełniali ją uczestnicy konferencji „Od węgla do atomu. Bełchatów przyszłości”, która odbyła się 28 marca w Bełchatowie. Na pytania odpowiadali w większości pracownicy kopalni i elektrowni Bełchatów, a także sami bełchatowianie.

reklama

Jak informuje PGE GiEK, w ankiecie wzięły udział łącznie 1173 osoby, z których ponad 97 procent popiera budowę elektrowni jądrowej w Bełchatowie. Z danych opublikowanych przez koncern wynika, że większość z respondentów (1048 osób) wyraziła pełne poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Bełchatowie. Z kolei 92 osoby odpowiedziały "raczej tak". Spośród uczestników ankiety tylko 22 osoby były przeciwne, a 11 nie miało zdania.

Jakie korzyści dla regionu?

Uczestnicy ankiety mogli wskazać zarówno korzyści, jak i obawy związane z tą inwestycją. Wśród tych pierwszych wymieniano przede wszystkim: miejsca pracy (996 osób), bezpieczeństwo energetyczne (954 osoby) oraz rozwój regionu i infrastruktury - 921 osób, a także wpływ na stabilne ceny energii (615 osób). Pozostałe argumenty to: nowoczesne technologie (606 osób) oraz ochrona środowiska czyli redukcja emisji CO2 (501 osób).

reklama

- Wysokie poparcie dla tych argumentów podkreśla znaczenie ekonomicznych i społecznych korzyści, jakie może przynieść elektrownia jądrowa. Ponadto odpowiedzi takie jak stabilne ceny energii czy ochrona środowiska wskazują na szerokie zrozumienie i akceptację dla długoterminowych przewag związanych z energią jądrową – mówi Jacek Kaczorowski, prezes PGE GiEK.

Jakie obawy związane z atomem?

Wyniki ankiety wskazują, że aż 43 procent respondentów (506 osób) nie wyraża żadnych obaw związanych z budową elektrowni. Inne obawy to m.in. długi czas budowy (392 osoby), problemy z odpadami radioaktywnymi (278 osób), możliwość awarii (271 osób). Niewielka część ankietowanych zaznaczyła obawy dotyczące zdrowia (88 osób) i wpływu na lokalne środowisko (92 osoby).

Wielu z uczestników ankiety jest zdania, że lepsza edukacja na temat energii jądrowej (619 osób) oraz pokazanie dobrych praktyk z innych krajów (619 osób) mogą skutecznie zmniejszyć obawy mieszkańców. Ważną rolę mogą odegrać także konsultacje społeczne (422 osoby).

- Wierzymy, że włączenie społeczności lokalnej w proces starań o uzyskanie akceptacji dla lokalizacji bełchatowskiej na drugą w Polsce elektrownię jądrową może przyczynić się do jeszcze większego poparcia dla projektu i zbudowania trwałego zaufania – podkreśla Jacek Kaczorowski.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu ddbelchatow.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo