W 2015 roku w Polsce oficjalnie zaczął funkcjonować Odcinkowy Pomiar Prędkości. Na przestrzeni lat liczba urządzeń cały czas rosła i aktualnie jest ich już 65. Kamery bez przerwy czuwają i rejestrują kierowców, którzy postanowią za bardzo się rozpędzić. Tylko w zeszłym roku systemy wychwyciły 371 074 wykroczeń popełnionych w całym kraju. Wiadomo już również, które OPP stały się prawdziwym batem na kierowców w województwie łódzkim.
Jak działa Odcinkowy Pomiar Prędkości?
Przypomnijmy, że Odcinkowy Pomiar Prędkości to urządzenia służące do monitorowania prędkości pojazdów na niebezpiecznych odcinkach dróg. System wylicza średnią prędkość, bazując na pomiarze czasu przejazdu pomiędzy początkiem i końcem monitorowanej trasy.
- Kluczową zaletą OPP jest możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, co istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu - informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Kamery rejestrują miejsce, datę i czas pomiaru, długość odcinka pomiarowego oraz maksymalną dozwoloną prędkość, a także zidentyfikują pas ruchu, którym poruszał się samochód. Ponadto obraz przechwytywany w porze nocnej ma być wysokiej jakości. Zarejestrowane zdjęcia są przesyłane online do systemu centralnego CANARD.
Odcinkowy Pomiar Prędkości w Łódzkiem
Na terenie województwa łódzkiego aktualnie działa siedem Odcinkowych Pomiarów Prędkości. W 2024 roku zanotowały one łącznie ponad 10 tys. przypadków złamania przepisów przez kierowców.Najwięcej, bo aż 3 151 wykroczeń zanotowało urządzenie w miejscowości Biała Pierwsza gminie Biała. Na drugim miejscu jest OPP zamontowany w Tomaszowie Mazowieckim, tutaj prędkość przekroczono 2 667 razy. Podium zamyka urządzenie w miejscowości Złota, które złamanie przepisów zarejestrowało 1 816 razy.
Tuż za podium znalazł się natomiast Odcinkowy Pomiar Prędkości w Klukach nieopodal Bełchatowa, gdzie kamery przekroczenie prędkości nagrały dokładnie 1 589 razy. Z kolei OPP w Siemionkach zanotowało 1 274 wykroczenia. 240 razy kamery złapały kierowców na odcinku Bychlew-Jadwinin, a 53 razy w Mokrej Prawej.
Należy jednak podkreślić, że te stosunkowo małe wyniki są zależne od daty uruchomienia OPP, ponieważ system w Siemionkach działa od 29 listopada, ten w Bychlewie kierowców nagrywa od 9 października, a Mokra Prawa działanie rozpoczęła zaledwie 13 grudnia. Co ciekawe jednak OPP, który zarejestrował najwięcej wykroczeń w naszym województwie, czyli Biała Pierwsza również został uruchomiony w zeszłym roku a dokładnie 1 lipca.
W tych miejscach kierowcy powinni uważać
Dla porównania w skali kraju najwięcej wykroczeń zarejestrowało urządzenie w miejscowości Kostomłoty (80 211). Wielu kierowców złapano również w Katowicach na ulicy Nikodema i Józefa Renców (29 890). Na trzecim miejscu jest OPP S2 Warszawa tunel (21 662 wykroczeń). Kolejno wielu kierowców przekroczyło również prędkość w Wyszkowie (20 717) oraz Mikołowie (17 629).
Nowe Odcinkowe Pomiary Prędkości w 43 miejscach
Na początku roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował również o planowanym uruchomieniu kolejnych urządzeń, a wytypowane zostały 43 lokalizacje. Wśród nich są również te w województwie łódzkim.Odcinkowy pomiar prędkości powstanie na trasie A1 w rejonie Piotrkowa. Początek pomiaru to węzeł Piotrków Trybunalski Południe, a koniec znajdzie się na węźle Kamieńsk. Ponadto w Łódzkiem takie rozwiązanie zostanie wprowadzone także na węźle Kutno – Piątek.
Warto zaznaczyć, że istnieje też lista rezerwowych lokalizacji, na której również znalazły się punkty w naszym województwie. Oznacza to, że jeśli montaż urządzeń w miejscu z listy podstawowej nie będzie możliwy, wykorzystana zostanie lokalizacja z listy rezerwowej. W województwie łódzkim są to węzeł Kamieńsk-Radomsko oraz węzeł Łódź Wschód-Łódź Górna.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.