reklama
reklama

Rząd rezygnuje z abonamentu RTV. Kiedy to nastąpi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Rząd rezygnuje z abonamentu RTV. Kiedy to nastąpi? - Zdjęcie główne

Koniec z opłatami RTV? Nadchodzi istotna zmiana w finansowaniu mediów | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatRząd chce uprościć i usprawnić system finansowania mediów publicznych, likwidując abonament RTV i wprowadzając nową opłatę audiowizualną. Reforma zakłada, że obowiązek zapłaty zostanie automatycznie nałożony na osoby osiągające dochody – bez potrzeby rejestracji odbiorników czy prowadzenia kontroli.
reklama

Choć powszechna opłata audiowizualna jest obecnie najbardziej prawdopodobnym wariantem, nie jest to jedyne rozwiązanie rozważane przez rząd. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego analizuje również możliwość całkowitej rezygnacji z abonamentu i zastąpienia go systemem pełnego finansowania z budżetu państwa. W praktyce media publiczne i tak już korzystają z dotacji budżetowych, co sprawia, że likwidacja abonamentu mogłaby być logiczną kontynuacją istniejących mechanizmów. Taki krok ograniczyłby również koszty administracyjne i społeczne napięcia związane z obowiązkiem opłat.

Grupy objęte zwolnieniem

Zgodnie z projektem, nowa opłata nie będzie obowiązywać wszystkich obywateli. Rząd zapowiedział zwolnienia dla osób szczególnie narażonych na wykluczenie finansowe – młodzieży do 26. roku życia, uczniów, seniorów powyżej 75 lat, osób z niepełnosprawnościami, rencistów, bezrobotnych oraz osób o dochodach niższych niż płaca minimalna. Dzięki temu reforma ma być bardziej sprawiedliwa i akceptowalna społecznie.

reklama

Projekt ustawy ma opierać się na zapisach Europejskiego Aktu o Wolności Mediów, który został przyjęty przez Parlament Europejski w celu ochrony niezależności i równego traktowania mediów publicznych w całej Unii. Nowe przepisy mają zapewnić przejrzystość, niezależność redakcyjną i równość w dostępie do informacji, co zdaniem rządu odpowiada potrzebom współczesnego państwa demokratycznego.

Koniec abonamentu RTV i kontroli

Największą zmianą będzie odejście od dotychczasowego systemu rejestracji odbiorników RTV. Oznacza to koniec kontroli prowadzonych przez Pocztę Polską oraz koniec odpowiedzialności obywateli za zgłaszanie posiadanego sprzętu. Nowa opłata ma być naliczana w sposób zautomatyzowany – na podstawie dochodów – co znacząco uprości proces i zwiększy skuteczność ściągalności.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo