Obecny system i propozycje zmian
Obecnie, pracodawcy są zobowiązani do finansowania pierwszych 33 dni zwolnienia lekarskiego pracownika (14 dni dla osób powyżej 50. roku życia), po czym ZUS przejmuje płatności. Proponowane zmiany zakładają, że ZUS pokryje koszty zwolnienia od pierwszego dnia nieobecności pracownika. To oznaczałoby likwidację obowiązku płacenia przez pracodawców wynagrodzenia chorobowego, które obecnie wynosi 80% wynagrodzenia (100% w przypadku ciąży lub wypadku dojazdowego).Nowy rząd chce dokonać rewolucyjnych zmian w finansowaniu zwolnień lekarskich. Do tej pory za pobyt pracownika na L4 najpierw płacił pracodawca, a po wykorzystaniu określonej puli dni w roku - pałeczkę przejmował ZUS. Nowa władza chce odciążyć pracodawców, przerzucając finansowanie zwolnień lekarskich w całości na ZUS.
Założenia i skutki
Celem tych zmian jest obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie dla mikroprzedsiębiorców. Reforma ma także przyczynić się do uproszczenia systemu podatkowo-składkowego. Jednakże, pojawiają się obawy dotyczące potencjalnych skutków, takich jak obciążenie budżetu ZUS, wzrost liczby zwolnień lekarskich, nieuczciwe praktyki ze strony przedsiębiorców, a także mniejsza kontrola nad wykorzystaniem zwolnień lekarskich przez ZUS.W 2022 roku wydatki pracodawców na wynagrodzenia chorobowe wyniosły niemal 11 mld zł. Większość zwolnień lekarskich trwała od 3 do 5 dni. Przeniesienie odpowiedzialności za wypłatę zasiłku chorobowego na ZUS od pierwszego dnia może wpłynąć na finanse państwa i system ubezpieczeń społecznych.
Szczegóły dotyczące implementacji i zakresu reformy nie są jeszcze znane. Zastanawiające pozostaje, czy zmiany dotkną wszystkich pracodawców, czy ograniczą się jedynie do mikroprzedsiębiorców. Oczekuje się, że nowy rząd dostarczy więcej informacji w najbliższym czasie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.