Od kilku dni w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku działa punkt szybkiego wyrabiania tymczasowych paszportów. Jest to trzecie takie miejsce w Polsce. Pierwsze działa na lotnisku Chopina w Warszawie, drugie – również od lipca dni – w Krakowie. Czwarty taki punkt otwarto w Katowicach.
Już nie tylko w Warszawie. Gdzie jeszcze wyrobimy paszport tymczasowy?
Punkt w Gdańsku znajduje się przy ul. Słowackiego 210A, na wysokości strefy odlotowej i kontroli bezpieczeństwa, obok środkowego wejścia do terminalu pasażerskiego. Jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30-15.30. Jak informuje biuro prasowe, o paszport tymczasowy mogą ubiegać się jedynie obywatele Polski w przypadku zgubienia, niezabrania lub utraty ważności dokumentu tożsamości, za okazaniem ważnego biletu lotniczego albo rezerwacji wycieczki czarterowej wraz z numerem rejsu. Trzeba również posiadać dokument potwierdzający tożsamość.Koszt wyrobienia "szybkiego" paszportu wynosi 30 zł, a czas oczekiwania to około 20 minut. Co ważne, płatność jest realizowana na miejscu, wyłącznie kartą płatniczą. W przypadku, gdy nie będziemy posiadać fotografii, wykona ją urzędnik w punkcie paszportowym na lotnisku.
Paszport tymczasowy na lotnisku. Ile jest ważny? Kiedy go nie dostaniesz?
Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany – zazwyczaj tyle, ile trwa planowana podróż, nie dłużej niż 12 miesięcy od daty jego otrzymania. Z wnioskiem o wydanie dokumentu można wystąpić nie wcześniej niż dwa dni robocze przed planowaną datą wylotu."Szybkiego" paszportu tymczasowego nie otrzyma osoba, która nigdy nie posiadała wcześniej paszportu lub dowodu osobistego z numerem PESEL. Bez znaczenia jest to, że dokument tożsamości został już wydrukowany i oczekuje na odbiór w urzędzie.
Dokumentu nie otrzyma też osoba, która wyrobiła już wcześniej "szybki" paszport tymczasowy i od tamtej pory nie dopełniła starań w celu uzyskania paszportu od wojewody lub konsula oraz gdy posiada ważny dokument uprawniający do odbycia podróży, np. dowód osobisty.
Ponadto paszport tymczasowy nie zostanie wydany dziecku, gdy brak jest zgody drugiego rodzica.
Usługa dostępna na każdym lotnisku? "Mamy nadzieję"
Od 20 kwietnia 2023 roku punkt paszportowy działa na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pasażerów. Do tej porty skorzystało z niego około 18 tysięcy podróżnych. Dlatego też MSWiA podjęło decyzję o otwarciu kolejnych trzech punktów paszportowych. Na początku lipca uruchomiono punkt w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków-Balice (ul. kpt. Mieczysława Medweckiego 1, 32-083 Balice, punkt zlokalizowany jest w terminalu pasażerskim na poziomie +1). Natomiast 17 lipca 2024 r. otwarto go w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach.Szef MSWiA Tomasz Siemoniak przyznał, że wyjeżdżający bardzo chwalą sobie to rozwiązanie. – W prosty i tani sposób można nie rezygnować z wyjazdu. Z punktu w Warszawie korzysta 60 osób dziennie – przyznał.
Jak dodał, nowe punkty wydawania paszportów tymczasowych są także odpowiedzią na bardzo duży ruch wakacyjny na lotniskach.
Wymarzony wyjazd wakacyjny, konieczny wyjazd służbowy czy wyjazd do rodziny nie muszą być odkładane, gdy nasz paszport lub dowód osobisty jest nieważny albo go zapomnieliśmy. Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom. Zgłaszają się też kolejne miasta, kolejne porty lotnicze. Mamy nadzieję, że na każdym lotnisku w Polsce, skąd Polki i Polacy latają, będzie możliwość właśnie takiego działania – powiedział szef ministerstwa.
(fot. Lotnisko w Gdańsku)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.