Reklama

Kierowcy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego. To nie znaczy, że możesz o tym dokumencie po prostu zapomnieć! Zobacz, za co grozi mandat!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Od jakiegoś czasu kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. W razie kontroli mandatu za brak dokumentów nie dostaną. Ale uwaga! Nie oznacza to, że nie trzeba aktualizować zawartych tam danych. Sprawdź, o co dokładnie chodzi i uniknij przykrej niespodzianki.

Kierowcy przyzwyczaili się do tego, że podróżując nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego, a w razie kontroli nie poniosą odpowiedzialności za brak dokumentów. Nie oznacza to jednak, że mogą o nich całkowicie zapomnieć. Jest kilka sytuacji, w których musimy o dowodzie rejestracyjnym pamiętać.

W tych przypadkach czeka cię wymiana dowodu rejestracyjnego

Jeszcze do niedawna dowód rejestracyjny trzeba było wymienić, gdy skończyły się w nim wolne rubryki na pieczątki potwierdzające ważność badania technicznego.  4 grudnia 2020 r. zmieniły się przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym i od tego dnia z powodu braku miejsca na nowe pieczątki wyrabiać nowego dowodu już nie trzeba. Diagnosta dane o ważności badania technicznego wprowadzi do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a w przypadku kontroli drogowej lub sprzedaży auta potrzebne informacje można sprawdzić w ewidencji.

Dodatkowo diagnosta wystawia również papierowe zaświadczenie o ważności badania technicznego. W razie potrzeby możemy je pokazać np. nowemu nabywcy samochodu. Warto je również posiadać, kiedy będziemy podróżować samochodem  za granicę.  

Są jednak sytuacje, w których wymiana dowodu to nasz obowiązek, a nie dobra wola. Kiedy zachodzi taka potrzeba?

 • Przede wszystkim dowód rejestracyjny trzeba wyrobić ponownie, jeśli w samochodzie zamontowano instalację gazową, bądź przeprowadzono w nim inne poważne zmiany konstrukcyjne.
 • Ponadto, gdy zmianie ulegną dane osobowe właściciela auta, takie, jak np. adres zamieszkania czy nazwisko po zawarciu związku małżeńskiego.
 • Dokument trzeba również wyrobić ponownie, jeśli ulegnie on zniszczeniu i jest nieczytelny. 
Właściciel pojazdu jest zobowiązany zawiadomić urząd  w terminie nieprzekraczającym 30 dni o wszelkich zmianach danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym. Musimy wiedzieć, że jeżeli przeoczymy ten termin, czeka nas kara pieniężna, nakładana w drodze decyzji przez starostę. Jej wysokość wynosi od 200 do 1000 zł. 

W 2022 roku za wydanie nowego albo wymianę dowodu rejestracyjnego zapłacimy względnie niewiele: 54,50 zł, a w części przypadków 73,50 zł. 

Chcesz załatwić wszystko za jednym podejściem? Pamiętaj o tych dokumentach 

Udając się do wydziału komunikacji, warto sprawdzić, co ze sobą zabrać, aby wymienić dowód rejestracyjny. Dzięki temu uda nam się załatwić sprawę za pierwszym razem. Oprócz wypełnionego wniosku musimy mieć ze sobą: 

 • dotychczasowy dowód rejestracyjny – w przypadku wymiany zniszczonego lub zapełnionego dokumentu,
 • w przypadkach koniecznych – zaświadczenie (odpis) ze stacji kontroli pojazdów, określające termin następnego badania technicznego pojazdu (gdy upłynął termin ważności ostatniego badania technicznego zapisanego w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym),
 • dokument OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie,
 • dowód tożsamości – w przypadku osób fizycznych, a także zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli osoba prowadzi taką działalność,
 • aktualny odpis z KRS i zaświadczenie o nadanym nr REGON – w przypadku podmiotów rejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym,
 • pełnomocnictwo - w przypadku działania przez przedstawiciela dla osoby załatwiającej sprawę,
 • dowód uiszczenia opłaty rejestracyjnej (komunikacyjnej i ewidencyjnej),
 • oświadczenie o wspólności majątkowej w celu dopisania współmałżonka do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciela.
Po złożeniu wniosku zgodnie z obowiązującymi przepisami, organ rejestrujący dokonuje rejestracji czasowej pojazdu na okres 30 dni, zamawiając w tym czasie dowód rejestracyjny w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu jest w tym momencie pozwolenie czasowe. 

Wymiana dowodu rejestracyjnego. Czy sprawę załatwimy online? 

W dzisiejszych czasach wiele spraw urzędowych możemy załatwić online. Czy wymiana dowody rejestracyjnego do tego należy? Niestety nie. Jedynym ułatwieniem jest możliwość złożenia wniosku przez  Elektryczną Skrzynkę Podawczą Systemu Pojazd i Kierowca. Jednak, jak dowiedzieliśmy się w starostwie powiatowym, nie zwalnia nas to z wizyty w urzędzie z potrzebnymi dokumentami. Warto zadzwonić wcześniej do wydziału i umówić się na konkretny dzień i godzinę, dzięki czemu nie będziemy stali w kolejce. W większości placówek opłatę uiścimy na miejscu za pomocą karty płatniczej. Co z kartą pojazdu?

Od 4 września 2022 r. wydawanie karty pojazdu i nalepki kontrolnej nie są konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Dlatego też nie musimy książeczki przynosić ze sobą do urzędu

 - usłyszeliśmy. 

Na wydanie dowodu czeka się około dwóch tygodni. 

Artykuł pochodzi z portalu terazgostynin.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy