reklama

Kamienica przy Farnej 5 na Starym Mieście powstała na średniowiecznych piwnicach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kamienica przy Farnej 5 na Starym Mieście powstała na średniowiecznych piwnicach [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Kamienica został wzniesiona w początku XIX, ale oparto ją na średniowiecznych fundamentach i piwnicach. To obiekt o charakterystycznej elewacji, jaka przywodzi na myśl budowle z czasów obrad Trybunału Koronnego. W budynku przy Farnej 5 charakterystyczny jest narożnik wzmocniony skarpą.
reklama

Kamienica przy Farnej 5 w Piotrkwie w obecnym kształcie prawdopodobnie powstała pod koniec XVIII wieku. Wiadomo jednak, że parcela, na której ją wzniesiono, została wygrodzona już przy pierwszym rozplanowaniu miasta w średniowieczu. Nie przeprowadzono jednak badań archeologicznych, które ustaliłyby kiedy powstał obiekt murowany u zbiegu ulic Farnej i Grodzkiej w Piotrkowie.

Kamienica zmieniała właścicieli, wygląd pozostał

W końcu XVIII w. istniała w tym miejscu murowana kamienica tzw. „Leśniewiczowska”. W 1786 r., w czasie wielkiego pożaru miasta, została zniszczona. Właścicielem nieruchomości był wówczas cześnik Zaręba.

W 1834 r. kamienicę zakupił Jakub Majkowski i przeprowadził jej „restaurację”. Wymieniono wówczas dach, belki oraz stropy. W budynku był na parterze sklep, cztery pokoje, komórki alkierz i kuchnia, a na piętrze pięć pokoi i przedpokój. W 1836 właściciel dokupił część nieruchomości wzdłuż ul. Grodzkiej. Jego spadkobiercy  nieruchomość zadłużoną wystawili na licytację.

Kamienicę kupił główny wierzyciel – Feliks Brzeziński z Wieruszowa, a następnie Franciszek Modrzejewski – obrońca w Sądzie Pokoju w Piotrkowie Trybunalskim. Ten z kolei odsprzedał kamienicę Feliksowi Wittmanowi – pisarzowi w Sądzie Pokoju. W 1847 r. właścicielem budynku został Wiktor Józef Bogoria Wołłowicz – właścicielowi majątku Brodnia. Po jego śmierci spadkobiercy sprzedali nieruchomość na licytacji Janowi Przanowskiemu z Tomaszowa Mazowieckiego. W 1945 r. nieruchomość kupili małżonkowie Furmańscy.

Charakterystyczna skarpa w narożniku przy Farnej 5

Kamienica znajduje się w obrębie Starego Miasta, w ścisłej zabudowie wschodniej pierzei ulicy Farnej. Piwnice budynku wzniesione zostały z cegły ceramicznej oraz kamieni polnych, na zaprawie wapiennej. Ściany wymurowano z cegły, otynkowano zaprawą wapienną.

Kamienica ma dach dwuspadowy z naczółkiem od południa, o kalenicy równoległej do ul. Farnej, przykryty papą na deskowaniu.

Wschodni narożnik budynku został wzmocniony charakterystyczną skarpą. Podobnie jak południowy. Kondygnacje rozdziela profilowany gzyms. Na piętrze niesymetrycznie umieszczone, cztery, prostokątne, ujęte w profilowane opaski, otwory okienne.

Szczyt ściany jest zwieńczony naczółkiem obwiedzionym profilowanym gzymsem. W tympanonie centralnie, dwa, kwadratowe, pozbawione oprawy, otwory okienne.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama