W Piotrkowie Trybunalskim wykonana zostanie renowacja kapliczki znajdującej się przy ul. Narutowicza. Kapliczka jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków nieruchomych i znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków historycznego układu urbanistycznego, ruralistycznego oraz zespołu budowlanego.
Kapliczkę zaprojektowano na planie kwadratu, jest trzykondygnacyjna. Wymurowana została z jednego gatunku cegieł, z czerwonej, następnie otynkowana, przykryta dachem dwuspadowym, kryty gontem. Kondygnacje są różnych wysokości. Dolna partia cokołu zakończona gzymsem cokołowym, elewacyjnym. Pierwsza kondygnacja jest najwyższa i najmocniej rozbudowana, na jej 1/3 wysokości umieszczono niszę/ wnękę na rzeźbę, która została ulokowana od strony frontu, flankowana otwartym łukiem, zakończonym metalowym obramieniem okiennym wraz z szybą. Z trzech pozostałych stron elewacje zamknięto arkadowymi blendami, ujętymi na narożach prostokątnymi pilastrami, zwieńczonymi profilowanymi gzymsami, u dołu zamkniętymi prostokątnymi parapetami, wychodzącymi poza lico elewacji. Kondygnację wieńczy podwójnie, profilowany gzyms. Druga kondygnacja wznosi się na niskim cokole, ulokowano na niej płytsze wnęki /nisze okienne z miejscem na rzeźbę świętego, zakończone czterostronnie ślepym łukiem triumfalnym/arkadą. Trzecia kondygnacja kapliczki jest najmniejsza, flankowana z czterech stron otwartymi łukami arkadowymi, tworząc przestrzeń na rzeźbę świętego. Kondygnację kończy podwójny gzyms kordonowy. Całość budowli wieńczy prosty, krzyż żeliwny zakończony kulą.
Kapliczka, ceglana, według karty ewidencyjnej wykonana na przełomie XIX / XX wieku w Piotrkowie Trybunalskim. Kapliczka dawniej była pod wezwaniem Św. Mojżesza, obecnie Św. Floriana (obie figurki wewnątrz). Istniejąca współcześnie pochodzi z końca XVII wieku., wybudowana na miejscu starszej (prawdopodobnie z wieku XVI). Zlokalizowana została przy tak zwanym Trakcie Rokszyckim, na terenie cmentarza innowierców, którzy zmarli podczas pobytu w Piotrkowie (w tamtych czasach miasto posiadało tylko cmentarze katolickie).2
Poszukiwany jest wykonawca, który wykona remont kapliczki. Na realizację zadania będzie miał 11 tygodni od dnia podpisania umowy. Oferty składać można do 8 sierpnia 2024 roku do godz. 13:00.
Przypomnijmy. Pod koniec 2023 roku w Piotrkowie zakończyła się renowacja zabytkowej kapliczki przy skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego i ul. Cmentarnej. Stan techniczny historycznego obiektu przed remontem był tragiczny. Uszkodzona była elewacja oraz jej wnętrze. W ramach prac m.in. wykonano remont zadaszenia i otworów okiennych, konserwacje figury znajdującej się w kapliczce i naprawiono pęknięcia murów, wymieniono tynki.
Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł prawie 150 tys. zł. Czy podobne pieniądze będzie trzeba wydać na remont kapliczki przy ul. Narutowicza?
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.