Mieszkańcy województwa łódzkiego powinni przygotować się na nadejście nad nasz region niebezpiecznych zjawisk. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał trzy alerty, a jeden z nich ma najwyższy możliwy stopień. Podopowiadamy, na co uważać i jak się przygotować.
IMGW ostrzega przed burzami w województwie łódzkim
IMGW wydało dwa ostrzeżenia przed burzami w województwie łódzkim. Alert pierwszego stopnia obejmuje powiaty: łaski, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski. W tych miejscach prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Lokalnie grad. Alert obowiązuje od godziny 12:00 do 20:00 we wtorek, 8 lipca. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska w tym przypadku wynosi 80 proc.Wydano również alert drugiego stopnia przed burzami, który obejmuje powiaty: bełchatowski, brzeziński, kutnowski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, opoczyński, pabianicki, pajęczański, piotrkowski, radomszczański, rawski, skierniewicki, tomaszowski oraz zgierski. Ostrzeżenie dotyczy również Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego i Skierniewic.
W tych miejscach IMGW prognozuje burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad. Alert obowiązuje od godziny 12:00 do 20:00 we wtorek, 8 lipca. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska również wynosi 80 proc.
Alert najwyższego stopnia dla województwa łódzkiego
IMGW wydało również alert trzeciego (najwyższego) stopnia przed intensywnymi odpadami deszczu. Ostrzeżenie obejmuje całe województwo łódzkie, a synoptycy prognozują opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.Prognozowana suma opadów od 80 mm do 100 mm, a miejscami do 140 mm. Suma opadów prognozowana na noc 08/09.07 wynosi od 25 mm do 50 mm, miejscami do 60 mm, na dzień 09.07 – od 30 mm do 50 mm, a na noc 09/10.07 – od 10 mm do 30 mm. Alert obowiązuje od godziny 20:00 we wtorek, 8 lipca, do 8:00 w czwartek, 10 lipca. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska również wynosi 80 proc.
Jak zabezpieczyć się przed ulewnym deszczem?
W związku z wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej alertem trzeciego stopnia mieszkańcy powinni zachować szczególną ostrożność. Najbliższe dni przyniosą bardzo silne opady deszczu, które mogą prowadzić do lokalnych podtopień, utrudnień w ruchu drogowym i przerw w dostawie prądu.Warto pamiętać o usunięcia z podwórek i balkonów luźnych przedmiotów, które mogą być porwane przez wodę. Przed wystąpieniem opadów trzeba również sprawdzić, czy rynny i odpływy nie są zatkane, a także zabezpieczyć piwnice i nisko położone pomieszczenia. Warto również przygotować zapas wody pitnej, jedzenia, świec, baterii i powerbanków, a także upewnić się, czy w domu są potrzebne leki i opatrunki. W tym okresie, jeśli to możliwe warto zrezygnować z podróży samochodem. Zalane ulice i ograniczona widoczność mogą bowiem prowadzić do groźnych sytuacji na drogach. Mieszkańcy powinni również na bieżąco monitorować sytuację pogodową i komunikaty IMGW oraz lokalnych służb.
O tym trzeba pamiętać przed burzą
Warto również pamiętać jak zabezpieczyć się przed burzami, które często prowadzą do przerw w dostawie prądu. Podczas silnego wiatru linie energetyczne mogą zostać zerwane, dlatego warto wcześniej przygotować latarki i świeczki oraz sprawdzić zapas baterii, a także naładować telefon komórkowy.Przed nadejściem burzy trzeba również usunąć z parapetów, balkonów i podwórek wszystkie luźne przedmioty tj. doniczki, meble ogrodowe, zabawki, suszarki czy dekoracje. W przeciwnym razie mogą zostać porwane przez podmuchy wiatru i stanowić zagrożenie dla ludzi i mienia.
Podczas burzy warto również pamiętać o czworonogach. Psy, koty i inne zwierzęta często źle znoszą hałas grzmotów i błyskawice, które mogą je stresować i skłonić do ucieczki. Najlepiej zatem zapewnić im spokojne, osłonięte miejsce w domu lub zamkniętym budynku gospodarczym.
Kierowcy powinni uważać podczas burzy
Uważać powinni również właściciele samochodów. Warto zawczasu przestawić swoje pojazdy w miejsca oddalone od drzew, słupów i innych wysokich elementów, które mogą się złamać lub przewrócić.Z kolei podczas podróży kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Na drogach mogą pojawić się połamane gałęzie lub zalania. Groźne są również nagłe podmuchy wiatru, zwłaszcza przy wyjeździe z lasu lub innego osłoniętego terenu na otwartą przestrzeń. Mogą one zepchnąć auto z drogi. Jeśli warunki stają się skrajnie niebezpieczne, najlepiej zatrzymać się w bezpiecznym miejscu i przeczekać.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.