reklama

Wielkie zaskoczenie na stacji w woj. łódzkim. Pasażerowie nie wierzyli, co się dzieje

Opublikowano:
Autor:

Wielkie zaskoczenie na stacji w woj. łódzkim. Pasażerowie nie wierzyli, co się dzieje - Zdjęcie główne
Autor: UM Piotrków Tryb.
Zobacz
galerię
33
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPiotrkowski dworzec kolejowy na kilka godzin zmienił się w scenę pełną muzyki i historycznych strojów. Mieszkańcy, którzy nie wiedzieli o całej akcji po dotarciu do celu mogli się mocno zdziwić. Wydarzenie nawiązywało do filmowej przeszłości miasta, Roku Andrzeja Wajdy oraz rozpoczęcia lata.
reklama

Filmowa atmosfera na kolejowym peronie w Piotrkowie

W niedzielne przedpołudnie, 21 czerwca pasażerowie wysiadający na dworcu PKP w Piotrkowie Trybunalskim mogli przeżyć niemałe zaskoczenie. Zamiast zwykłego ruchu podróżnych na peronie pojawiły się orkiestra, zespoły ludowe, postacie w strojach z epoki oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Była to druga edycja happeningu „Piotrków filmowy – miasto, które gra”, przygotowanego jako przypomnienie bogatej historii miasta związanej z polską i zagraniczną kinematografią. Wydarzenie połączono także z symbolicznym powitaniem lata.

O muzyczną oprawę zadbały Miejska Orkiestra Dęta w Piotrkowie Trybunalskim, Zespół Ludowy Ziemi Piotrkowskiej „Piotrkowianie” oraz Kapela Chorążego z Moszczenicy. Artyści wykonywali utwory na peronie, witając zarówno uczestników happeningu, jak i podróżnych przejeżdżających przez miasto.

reklama

Wydarzenie poświęcone Andrzejowi Wajdzie

Tegoroczna odsłona happeningu była związana z obchodzonym Rokiem Andrzeja Wajdy. Organizatorzy przypomnieli, że Piotrków Trybunalski pojawił się również w filmografii wybitnego reżysera. W mieście realizowano bowiem część scen do ekranizacji „Pana Tadeusza”.

— Rok 2026 jest rokiem Andrzeja Wajdy, a sceny do „Pana Tadeusza” powstawały także w Piotrkowie. Stąd pomysł, by zorganizować happening artystyczny na piotrkowskim dworcu PKP i uczcić w ten sposób tego wybitnego reżysera. Postanowiliśmy też w ten sposób powitać lato i, co ważne, chcemy przypominać o tym, że Piotrków jest miastem filmowym. Ponad 160 produkcji powstawało właśnie w Piotrkowie i chcemy przypominać, że żyjemy w niezwykłym miejscu — mówiła podczas happeningu Magdalena Ciżewska, kierowniczka Ośrodka Edukacji Artystycznej MOK w Piotrkowie Trybunalskim.

reklama

Polonez przeszedł przez piotrkowski dworzec

Jednym z najbardziej widowiskowych elementów wydarzenia był polonez zatańczony na terenie dworca. Korowód poprowadzili Zosia i Tadeusz Soplica, a w tańcu uczestniczyły osoby występujące w strojach nawiązujących do epoki przedstawionej w „Panu Tadeuszu”.

Na peronie można było zobaczyć damy w długich sukniach oraz panów w historycznych strojach. Dzięki muzyce, kostiumom i odpowiedniej oprawie przestrzeń dworca nawiązywała do filmowego planu i świata znanego z ekranizacji dzieła Adama Mickiewicza.

Do wspólnej zabawy zapraszali przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Stowarzyszenia Reduta Pamięci.

Ponad 160 produkcji realizowanych w Piotrkowie

reklama

Piotrków Trybunalski ma wieloletnią tradycję związaną z kinem. Pierwsze filmowe realizacje powstawały w mieście już w 1912 roku. W kolejnych dekadach pracowały tu polskie i zagraniczne ekipy, a przed kamerami pojawiali się cenieni aktorzy.

Piotrkowskie ulice, kamienice, place i zabytkowe obiekty wykorzystywano jako tło dla ponad 160 produkcji. Miasto odwiedzali znani reżyserzy, scenografowie i operatorzy, którzy dostrzegali jego historyczną zabudowę oraz możliwości tworzenia zróżnicowanych filmowych przestrzeni.

W programie happeningu znalazło się również symboliczne powitanie milionowego turysty odwiedzającego Piotrków Trybunalski. Gość został przyjęty chlebem przez członków zespołu „Piotrkowianie”.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo