Wtedy nad Polską będzie widoczne częściowe zaćmienie Słońca, które sprawi, że fragment tarczy słonecznej na pewien czas zniknie z naszego pola widzenia. Choć nie będzie to całkowite zaćmienie, a jedynie częściowe, nadal jest to wydarzenie warte uwagi.
Jak powstaje zaćmienie Słońca?
Zaćmienie Słońca występuje, gdy Księżyc ustawia się idealnie między Słońcem a Ziemią, rzucając cień na naszą planetę. Gdyby orbita Księżyca nie była nachylona względem orbity Ziemi, moglibyśmy oglądać takie zjawisko co miesiąc, jednak w rzeczywistości występuje ono zaledwie kilka razy w roku i nie zawsze jest widoczne z danego miejsca na Ziemi.
Przebieg zaćmienia w Polsce
Częściowe zaćmienie Słońca będzie można obserwować na terenie całego kraju, ale jego stopień będzie różny w zależności od regionu:
- Świnoujście – Księżyc zakryje 16,5% tarczy słonecznej
- Warszawa – Słońce zostanie zasłonięte w 7,3%
- Rzeszów – zaćmienie wyniesie tylko 3,6%
Zaćmienie rozpocznie się około 11:50, osiągnie maksimum o 12:28, a zakończy się przed 13:06.
Jak bezpiecznie obserwować?
Obserwowanie Słońca bez ochrony może prowadzić do poważnego uszkodzenia wzroku, dlatego należy stosować odpowiednie środki ostrożności. Do bezpiecznej obserwacji można używać:
- Specjalnych okularów z filtrem słonecznym
- Teleskopów i lornetek wyposażonych w filtry słoneczne
- Metody rzutowania obrazu Słońca na kartkę papieru
Należy unikać patrzenia przez zwykłe okulary przeciwsłoneczne, płyty CD czy przyciemnione szkła, ponieważ nie zapewniają one odpowiedniej ochrony.
Kolejne zaćmienia Słońca w Polsce
Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce 2 sierpnia 2027 roku. Na całkowite zaćmienie Słońca nad Polską trzeba będzie poczekać do 7 października 2135 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.