Do jakich lekarzy specjalistów kolejki są teraz najdłuższe, a gdzie można dostać się w ciągu kilku tygodni? Narodowy Fundusz Zdrowia na swojej stronie informuje o najbliższych możliwych terminach wizyt u lekarzy poszczególnych specjalności. Według tego wykazu w Piotrkowie Trybunalskim najdłużej trzeba czekać obecnie do endokrynologa czy neurologa. Ale wizyty są możliwe już w maju tego roku. Minimum trzy miesiące oczekiwania do tych lekarzy to piotrkowski standard.
W rekordowej kolejce nawet rok
Rekordowo długo trzeba czekać w Piotrkowie Trybunalskim na poradę u ortopedy w poradni przy szpitalu wojewódzkim. Kolejka jest do sierpnia 2025 roku. Nieco lepiej wygląda to w przychodni Medicall, gdzie jak informuje NFZ, pierwszy możliwy wolnym termin jest na 21 marca tego roku.Poradnia okulistyczna przy Wojska Polskiego może umówić pacjenta najwcześniej na 17 kwietnia. To wyjątek w Piotrkowie, bo większość ma zapisy dopiero na jesień. Poradnia "Oculus" przy Krakowskim Przedmieściu proponuje termin nawet na grudzień 2024. Przychodnia przy ul. Słowackiego ma wolny termin dopiero 2 września 2024 roku, a w poradni przy szpitalu można się zapisać... na wizytę za rok: na 4 lutego 2025 roku. W Megamedzie przy Polnej na wizytę u okulisty trzeba czekać podobnie - do 12 lutego 2025 roku.
Kto potrzebuje zapisać się na pierwszą wizytę u kardiologa, musi czekać do jesieni. Wrześniowy termin proponuje przychodnia Kardio-Med. W poradni przy szpitalu wojewódzkim możliwy termin do kardiologa to luty, ale 2025 roku.
Poszukiwany specjalista, jakim jest endokrynolog może przyjąć pacjenta w Piotrkowie w maju. Takie jest pierwszy wolny termin w przychodni Medicall. Wizytę na czerwiec umówią z Megamedzie przy Polnej, a w szpitalu wojewódzkim na wrzesień.
Ze schorzeniami wymagającymi wizyty u neurologa w Piotrkowie trzeba czekać do końcówki maja. Pierwszy wolny termin to 23 maja w poradni Vita-Med przy ul. Targowej. Megamed daje termin dopiero na sierpień. Rekord czasu oczekiwania w kolejce należy do przychodni przy szpitalu wojewódzkim, gdzie porada neurologa jest możliwa dopiero w styczniu 2025 roku.
W kolejce do lekarza na NFZ
Osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia teoretycznie mają prawo do bezpłatnej opieki specjalistycznej. Nie ma jednak przepisów, które określałyby, w jakim terminie porada powinna zostać udzielona. Stąd na niektóre trzeba czekać nawet rok. Skierowanie jest ważne do chwili jego realizacji.Terminarz powstaje z danych, jakie placówki medyczne przekazują bezpośrednio do NFZ. Szpitale i poradnie mają obowiązek przekazywać oddziałom wojewódzkim NFZ co tydzień informację o pierwszym wolnym terminie, z wyjątkiem świadczenia dla pacjentów objętych diagnostyką lub leczeniem onkologicznym. Co miesiąc przekazuję informacje o prowadzonych przez nie listach osób oczekujących na leczenie, z wyjątkiem świadczenia dla pacjentów objętych diagnostyką lub leczeniem onkologicznym.
Dane są publicznie dostępne na stronie NFZ. Dane są przekazywane przez blisko 14 tys. placówek medycznych w Polsce: szpitale i przychodnie, pracownie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, które udzielają świadczeń w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.