W czasie II wojny światowej żołnierze niemieccy przeprawiali się przez Pilicę w Zarzęcinie. Niemcy budowali wtedy wzdłuż rzeki fortyfikacje polowe. Jednak Armia Czerwona dotarła na te tereny zmuszając wojska niemieckie do wycofania się. Po przeprawieniu się przez rzekę wielu Niemców poległo, a ich szczątki nie wróciły do kraju. Do dziś trwają prace mające na celu identyfikację i godny pochówek zwłok poległych. W ostatnim czasie prace ekshumacyjne na terenie kolskiego lasu zleciła Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge, czyli Niemiecka Komisja ds. Grobów Wojennych. Organizacja zajmuje się poszukiwaniem, identyfikowaniem i godnym pochówkiem poległych, których szczątki są poza granicami państwa.
Jak wyglądały prace?
Członkowie Grupy Poszukiwawczej, organizacji, która zajmuje się pracami ekshumacyjnymi odkryli szczątki 33 niemieckich żołnierzy. Prace archeologiczne przeprowadzone 17 i 18 lutego w Kole w gminie Sulejów pozwoliły na wydobycie szczątków. Podczas tych prac odnaleziono też 13 nieśmiertelników. Tożsamość żołnierzy będzie mogła być ustalona dopiero w Niemczech, ponieważ nieśmiertelniki zawierają zakodowane dane każdego żołnierza. Te informacje są dostępne tylko w kraju, z którego dany żołnierz pochodził. Po identyfikacji szczątków rodziny zostaną zawiadomione o odnalezieniu przodków. Jak mówił Maciej Wojtasik dla portalu ebe24.net:
Szczątki zalegały mniej więcej na głębokości około 1,8 do 2 metrów. Mogiła miała wymiar 3 ×3 metry i była typową, zbiorową mogiłą, o jakiej słyszeliśmy w przekazach miejscowych i przeprowadzonych wizji lokalnych. Były to zwłoki żołnierzy, które zostały zwiezione z okolicy i tam zakopane.
Na wykonanie prac archeologicznych członkowie Grupy Poszukiwawczej musieli otrzymać zgodę IPN-u. Do odkrycia mogił posłużyły im sondy. Nieśmiertelniki trafią do Niemiec, zaś żołnierze zostaną pochowani na cmenatrzu w Siemianowicach Śląskich. To nie pierwszy raz kiedy w Kole ekshumowano szczątki. W 2005 roku odnaleziono zwłoki 19 niemieckich żołnierzy. Niewykluczone, że takich miejsc pochówku jest w okolicach Koła więcej.
Zobacz również: Cerkiew w Piotrkowie to siedziba biskupstwa. Zaczęło się od piotrkowskich Greków [ZDJĘCIA]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.