Reklama

O ile wzrosły ceny w Piotrkowie? Specjaliści pokazali ranking

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

O ile wzrosły ceny w Piotrkowie? Specjaliści pokazali ranking - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ceny nieruchomości w ostatnich latach sukcesywnie szły do góry. Ciężko znaleźć miejsce na mapie Polski, gdzie oferty mieszkań nie wzrosły. Specjaliści z rankomat.pl przygotowali ranking, porównujący zmiany cen w 78 największych miastach. Jak w tym zestawieniu wypadł Piotrków Trybunalski?

Ceny mieszkań w 78 największych miastach Polski zostały porównane przez ekspertów z portalu rankomat.pl. Ramy czasowe analizy skupiały się na okresie ostatnich 12 miesięcy i dotyczyły cen mieszkań na rynku wtórnym. Uśrednione stawki cen mieszkań za IV kw. 2022 i 2021 roku opracował portal ogłoszeń nieruchomości adresowo.pl. Ponadto w rankingu ekspertów zostały uwzględnione ceny polis mieszkaniowych. 

Z analizy wynika, że za mieszkania w ciągu ostatnich 12 miesięcy najwięcej zapłacili mieszkańcy Przemyśla i Stalowej Woli. Tam roczna zmiana ceny za 1 mkw. wyniosła odpowiednio 27,80 proc. i 24,95 proc. na plus. Z kolei malejący czynnik został zaobserwowany w Rudzie Śląskiej oraz w Jaworznie gdzie stawki za 1 mkw spadły o 0,04 proc. i 2,84 proc. 

Pomimo ogólnej tendencji wzrostowej cen mieszkań eksperci z rankomat.pl informują, że w większości 78 miast Polski stawki ubezpieczeń mieszkaniowych nie podrożały. Koszt polisy mieszkaniowej w 2022 roku był mniejszy niż w roku 2021. 

Źródło: rankomat.pl na podstawie różnic średnich ofertowych cen mieszkań na rynku wtórnym między IV kw. 2022 a IV kw. 2021 r. na portalu adresowo.pl.

Piotrków Trybunalski nie aż taki drogi

442 zł więcej niż rok wcześniej. O tyle podrożała cena za 1 mkw. w Piotrkowie Trybunalskim. Nie jest to najgorszy wynik, kiedy porównamy ceny w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie wzrost o 16,41 proc. spowodował, że 2022 roku mieszkańcy byli zmuszeni zapłacić o 925 zł więcej niż w 2021 roku. W Bełchatowie, który uplasowała się na 19 miejscu w rankingu, mieszkania podrożały o 484 zł. 

W przedziale miedzy IV kw. 2022 a IV kw. 2021 w skali kraju najbardziej podrożały mieszkania w Stalowej Woli i Przemyślu. W owych miastach cena za 1 mkw. wzrosła odpowiednio o 1238 zł i 1156 zł. Z kolei najmniejsza różnica w cenach za mieszkania, na rynku wtórnym dotyczyła Rudy Śląskiej. Tam koszt 1 mkw. w 2022 roku zmalał o 2 zł w porównaniu do 2021 roku. 

Cena za 1 mkw. w 2021 roku w Piotrkowie Trybunalskim oscylowała w granicach 5190 zł. Zauważalna zmiana nastąpił w 2022 roku, kiedy ów koszt wzrósł do 5632 zł. Mimo tego Piotrków Trybunalski nie ucierpiał najbardziej z powodu podwyżki cen. W Bełchatowie, Pabianicach oraz Łodzi za 1 mkw. trzeba było zapłacić odpowiednio 4754 zł, 5677 zł i 7089 zł. 

Według rankingu, z 78 miast najbardziej podrożały mieszkania w Warszawie, gdzie cena 1 mkw. wynosi 13025 zł, a najmniej w miejscowości Jastrzębie-Zdrój. Tam za 1 mkw. trzeba było zapłacić 4143 zł.

Ubezpieczenie mieszkania w Piotrkowie Trybunalskim. Ile trzeba zapłacić?

Eksperci rankomatu.pl, poza cenami mieszkań, porównali również ceny polis. Te w Piotrkowie Trybunalskim w VI kw. 2022 roku wyniosły średnio 273 zł. Nie jest to wysoka cena, kiedy porównamy ceny w innych miastach. Dla przykładu mieszkańcy Łomży byli zmuszeni zapłacić 943 zł, a Łodzi 319 zł.  

Cena polisy mieszkaniowej w województwie łódzkim w 2022 roku wyniosła średnio 304 zł. Z kolei najmniej musieli zapłacić mieszkańcy województwa lubuskiego. Tam ubezpieczenie nieruchomości wyniosło 254 zł. 

Przy uwzględnieniu stawek za metr kwadratowy w Piotrkowie Trybunalskim, mieszkańcy tego miasta powinni bez trudu znaleźć kompleksową ofertę w przedziale 150-300 zł rocznie. Polisa w takiej cenie może zapewnić ochronę finansową na wypadek kradzieży z włamaniem, przepięcia, powodzi, stłuczenia przedmiotów szklanych czy dewastacji

- tłumaczy Michał Ratajczyk, ekspert ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy