Przypomnijmy, w Piotrkowie działa już jedno z dwóch urządzeń, które mają pojawić się docelowo w ramach systemu Red Light. Wiecej o tym można przeczytać TUTAJ oraz TUTAJ.
Gdzie spotkamy w Piotrkowie system Red Light?
Kamera umieszczona przy sygnalizatorze wypatruje kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Możemy je spotkać przy skrzyżowaniu al. Concordii z Al. Sikorskiego. Kamery pojawiły się teżna skrzyżowaniu al. Piłsudskiego, Al. Sikorskiego i Al. Armii Krajowej, ale tam nie zostały jeszcze uruchomione. Jak informuje Monika Niżniak z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim, trwają jeszcze prace techniczne polegające na doprowadzeniu do kamer zasilania. Niewiadomo, ile czasu potrwa zanim uda się uruchomić system w tym miejscu.Całą procedurę rozpoczyna zrobienie zdjęcie przez urządzenia pojazdem, które pokonało skrzyżowanie przy sygnalizatorze nadającym sygnał czerwony. Następnie zdjęcie trafia do Centralnego Systemu Przetwarzania, gdzie znajdują się wszystkie dane o naruszeniach.
– Zautomatyzowany system teleinformatyczny skraca ścieżkę obiegu danych związanych z rejestracją wykroczeń. Informacje o naruszeniach, wysyłane przez urządzenia, są weryfikowane przez System pod kątem możliwości ich dalszego procedowania i możliwości wykorzystania jako materiału dowodowego w sprawie o naruszenie przepisów ruchu drogowego - informuje Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
Na wezwaniu widoczne będą także dokładnie informacje o miejscu i czasie zdarzenia.
– Po weryfikacji materiału dowodowego, pracownicy CANARD prowadzą dalsze czynności wyjaśniające w sprawie naruszenia przepisów ruchu drogowego. Wtedy do właściciela pojazdu, ustalonego dzięki automatycznej wymianie informacji z Centralną Ewidencją Pojazdów, kierowane jest wezwanie do wskazania kierującego pojazdem - dodaje CANARD.
Gdy już otrzymamy fizyczne wezwanie mamy do wyboru trzy opcje.
Red Light Piotrków. Otrzymałeś wezwanie za przejazd na czerwonym świetle? O tym musisz pamiętać
Pierwsza opcja to przyznanie się do popełnionego wykroczenia i przyjęcie mandatu lub odmowa jego przyjęcia.Druga opcja to wskazanie, kto w momencie popełnienia wykroczenia był kierującym oraz trzecia opcja, czyli niewskazanie osoby kierującej pojazdem i przyjęcie mandatu za niewskazanie, lub odmowa przyjęcia mandatu.
Kolejny krok należy do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.
– Następnie, zgodnie z treścią otrzymanego od właściciela pojazdu oświadczenia, CANARD podejmuje kolejne kroki, polegające na nałożeniu oraz przesłaniu mandatu, skierowaniu sprawy do sądu lub wysłaniu oświadczenia do osoby wskazanej przez właściciela pojazdu - podkreśla CANARD.
Wzory oświadczeń dostępne na stronie internetowej CANARD.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.