reklama

Dlaczego w Piotrkowie mężczyźni umierają tak wcześnie? Żyją niemal najkrócej w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dlaczego w Piotrkowie mężczyźni umierają tak wcześnie? Żyją niemal najkrócej w Polsce - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPiotrków Trybunalski znalazł się na niechlubnym, drugim miejscu w rankingu powiatów w Polsce, w których mężczyźni żyją najkrócej. Niewiele lepiej jest w przypadku kobiet. Wśród powiatów o najkrótszym trwaniu życia Piotrków znalazł się na 15 miejscu w Polsce.
reklama

Tragiczne wyglądają dane dla Piotrkowa Trybunalskiego dotyczące trwania życia mieszkańców. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety rzadziej dożywają tu sędziwego wieku. Mężczyźni przeżywają tu średnio zaledwie 69 lat, a kobiety nieco ponad 78 lat. Długość życia mieszkańców skróciła się zwłaszcza w okresie pandemii covid-19. W Piotrkowie dla mężczyzn ten spadek to aż dwa lata. To dane opublikowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy.

Wśród 25 powiatów, gdzie mieszkańcy żyją najkrócej jest jeszcze kilka z województwa łódzkiego. To powiaty: opoczyński, łęczycki, kutnowski i piotrkowski. Najdłuższą długością życia w Polsce cieszą się mieszkańcy Sopotu. Mężczyźni w Piotrkowie żyją aż o 9,5 roku krócej od nich. W przypadku kobiet różnica wynosi około 5 lat.

reklama

Na co umierają mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego?

W 2021 roku 27,6 proc. zgonów w Piotrkowie Trybunalskim spowodowanych było chorobami układu krążenia, a nowotwory były przyczyną 17,7 proc. śmierci mieszkańców. Z kolei 7,2 proc. zgonów mieszkańców spowodowanych było chorobami układu oddechowego. W 2021 roku zmarły 1.164 osoby.

Na 1000 mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego przypada więcej niż 17 zgonów. Jest to więcej od wartości średniej dla województwa łódzkiego oraz znacznie więcej od wartości średniej dla kraju, gdzie współczynnik wynosi 13 zgonów na 1000 mieszkańców.

W 2021 roku w Piotrkowie Trybunalskim najczęstszą przyczyną zgonów były choroby układu krążenia. Zmarło na nie 329 osób. Covid - 19 jako przyczynę podano przy 226 zmarłych. Z kolei 211 osób zmarło na nowotwory. Choroby układu oddechowego zabiły 86 mieszkańców Piotrkowa, a 66 zmarło na choroby układu trawiennego. Tak zwane przyczyny zewnętrzne, głównie wypadki to 52 zgony mieszkańców.

reklama

Liczba zgonów mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego według przyczyny:
Choroby układu krążenia - 329
Covid-19 - 226
Nowotwory - 211
Choroby układu oddechowego - 86
Choroby układu trawiennego - 66
Przyczyny zewnętrzne - 52
Choroby układu moczowo-płciowego - 29
Choroby układu nerwowego - 17
Zaburzenia metabolizmu - 15
Pozostałe - 8
Choroby zakaźne - 5

Piotrków się wyludnia

Piotrków Trybunalski ma obecnie 67 tys. 264 mieszkańców, z czego 53,3 proc. stanowią kobiety - 35.822, a 46,7 proc. mężczyźni - 31.442. Przez ostatnich 20 lat miastu ubyło 16,9 proc. mieszkańców. Średni wiek piotrkowianina to blisko 44 lata.

reklama

Liczba mieszkańców miasta, którzy są w tak zwanym wieku poprodukcyjnym, czyli osiągnęli wiek emerytalny 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn wynosiła 18.110 osób. Seniorzy stanowią 26,92 proc. ogółu mieszkańców.

Piotrków Trybunalski ma niestety ujemny przyrost naturalny. Oznacza to, że między urodzeniami a zgonami różnica wynosiła w poprzednim roku aż minus 549. Urodziło się w 2022 roku 413 piotrkowian, ale zmarły aż 962 osoby. Jeszcze gorzej było w roku 2021, gdy wskaźnik ten wyniósł aż minus 710.   

Więcej osób umarło, nie tylko przez pandemię

Analiza danych o długości życia i umieralności mieszkańców Polski w 2020 i 2021 r. przeprowadzona przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy wskazuje, że w latach pandemii COVID-19 nastąpiło zasadnicze pogorszenie stanu zdrowia Polaków, szczególne osób starszych.

W 2021 r. długość życia mężczyzn wynosiła 71 lat i 9 miesięcy i była krótsza o 2 lata i 4 miesiące niż w poprzedzającym pandemię 2019 r. Długość życia kobiet wynosiła 79 lat i 8 miesięcy i była krótsza o 2 lata niż w 2019 r. Mężczyźni bardziej ucierpieli w pierwszym roku pandemii długość życia uległa skróceniu o półtora roku.

Stała nadwyżka zgonów występuje w Polsce w latach 2020 - 2022. Jest w małym stopniu spowodowana zgonami z powodu COVID-19. Nadwyżka zgonów w Polsce od drugiej połowy lutego 2022 r. występuje tylko wśród osób starszych w wieku 65 lat i więcej, co wskazuje, że w tej populacji tak zwany dług zdrowotny zaznacza się najsilniej. W okresie pandemii wystąpiła znaczna nadwyżka umieralności z powodu cukrzycy, chorób układu nerwowego, chorób serca, przyczyn bezpośrednio związanych z konsumpcją alkoholu.

Pandemia wywołana przez wirusa SARS-CoV-2 spowodowała ogromne straty w zdrowiu ludności i przyczyniła się bezpośrednio i pośrednio do dużego wzrostu umieralności i w konsekwencji skrócenia długości życia Polaków. Większa liczba zgonów związana była zarówno z zachorowaniami na COVID-19, jak również z przeciążeniem systemu ochrony zdrowia, a także spowodowana została niechęci pacjentów do korzystania z przychodni.

Polacy żyją krócej niż inni Europejczycy

Według szacunków Eurostatu mężczyźni w Polsce żyją obecnie około o ok. 5,5 roku krócej niż wynosi średnia długość życia mieszkańców Unii Europejskiej. Do najdłużej żyjących mieszkańców Szwecji różnica to niemal 10 lat. Polki żyją obecnie przeciętnie o ok. 3 lata krócej niż wynosi średnia długość życia dla ogółu mieszkanek Unii. To jednak o około 6,5 roku krócej niż żyją kobiety w Hiszpanii.

Długości trwania życia mieszkańców Polski różni się w zależności od zamieszkania na wsi albo w małych czy dużych miastach a zróżnicowanie, aczkolwiek niezbyt duże, ma charakter dosyć trwały. W najmniej korzystnej sytuacji zdrowotnej są mieszkańcy najmniejszych miasteczek poniżej 5 tys. ludności, których przeciętna długość życia jest najkrótsza, natomiast najdłużej żyją mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Zróżnicowanie długości życia związane z tak określonym miejscem zamieszkania jest większe w przypadku mężczyzn niż kobiet.

Od wielu lat występuje w Polsce niekorzystne zjawisko dużej nadumieralności mężczyzn w stosunku do kobiet i w konsekwencji znacznie krótsza długość ich dalszego życia niezależnie od wieku. Z analizy wynika, że większość powiatów, w których mężczyźni żyją najdłużej cały czas skupia się w Polsce południowej oraz środkowo-zachodniej natomiast kobiety żyją najdłużej w powiatach w południowej oraz wschodniej części kraju.

Dane przygotowane zostały przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy. Publikacja "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" opisuje między innymi szczegółowo zdrowie Polaków, najczęstsze choroby i przyczyny zgonów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama