reklama

Przed nami Superksiężyc i zaćmienie. Podpowiadamy, kiedy spojrzeć w niebo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: canva

Przed nami Superksiężyc i zaćmienie. Podpowiadamy, kiedy spojrzeć w niebo - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNadchodząca noc zapowiada się interesująco dla pasjonatów astronomii. Na niebie pojawi się Kukurydziany Księżyc, a zjawisko zbiegnie się z zaćmieniem. Podpowiadamy, kiedy spojrzeć w niebo i jak się przygotować.
reklama

Ostatnie miesiące przyniosły wiele ciekawych zjawisk astronomicznych, a letnie niebo zaskoczyło spektakularnymi pokazami świateł. W maju w Polsce można było zaobserwować zorzę, najsilniejszą od lat. Była widoczna praktycznie w każdym zakątku kraju i pojawiła się ponownie także w sierpniu. Następnie w nocy z 12 na 13 sierpnia można było zaobserwować szczyt aktywności jednego z rojów meteorów. Wówczas miała miejsce tzw. Noc Perseidów. To była nie lada gratka dla fanów astronomii, a do obserwacji nie był potrzebny specjalistyczny sprzęt.

Również w sierpniu na niebie można było zaobserwować tzw. Superksiężyc. Był to pierwszy tego typu Księżyc w tym roku. W nocy, 19 sierpnia Księżyc znalazł się najbliżej Ziemi, przez co zdawał się jaśniejszy i większy. Było to ciekawe wydarzenie dla entuzjastów astronomii, a także fotografów. Wkrótce będzie powtórna okazja do podziwiania nocnego nieba. Co więcej, w nadchodzącym zjawisku ponownie Księżyc zagra główną rolę.

reklama

Kukurydziany Księżyc

19 sierpnia na niebie mogliśmy zaobserwować tzw. Księżyc Jesiotrów. Nazwa najprawdopodobniej wzięła się od kalendarza rolniczego plemion z Ameryki Północnej, bo sierpniowa pełnia, miała przynosić im obfite połowy tych ryb. Nadchodzący Księżyc zaś nosi miano kukurydzianego. Nazwa wzięła się stąd, że zazwyczaj zbiory kukurydzy przypadają na przełomie września/października. 17 września w centralnej Polsce Księżyc wzejdzie już o 18:45, a w nocy dojdzie do jego częściowego zaćmienia.

reklama

Pełnia i zaćmienie na raz

W nocy z 17 na 18 września nasz naturalny satelita będzie zdawał się większy i jaśniejszy. Ponadto nastąpi jego częściowe zaćmienie. Karol Wójcicki, autor facebookowego profilu „Z głową w gwiazdach” wyjaśnił, że zjawisko potrawa od 2:41 do 6:47. Najlepiej widoczna faza, odbywać się będzie między 4:12 a 5:15, a maksimum zaćmienia przypadnie o 4:44.

- Zaćmienie Księżyca to zjawisko polegające na przechodzeniu naszego naturalnego satelity przez strefę cienia rzucaną w przestrzeń kosmiczną przez Ziemię. Najbliższe zaćmienie będzie miało charakter częściowy - oznacza to, że w maksymalnej fazie zjawiska, średnica tarczy Księżyca w ok. 8% zanurzy się w cieniu naszej planety. Pozwoli to na wyraźne dostrzeżenie, że górna część jego tarczy (dokładnie 3,5% powierzchni) jest pogrążona w mroku – informuje Karol Wójcicki.

reklama

Co więcej, w przypadku obserwacji Księżyca nad Polską przy braku zachmurzenia możemy to zrobić nawet z domowego okna. Chociaż teleskop umożliwiłby dostrzeżenie szczegółów na tarczy Księżyca, do podziwiania tego zjawiska nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Gołym okiem także można cieszyć się urokami nadchodzącego zaćmienia. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama