reklama
reklama

Ponad milion złotych na walkę z suszą w Łódzkiem. Ile pieniędzy trafi do powiatu piotrkowskiego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: lodzkie.pl

Ponad milion złotych na walkę z suszą w Łódzkiem. Ile pieniędzy trafi do powiatu piotrkowskiego? - Zdjęcie główne

Zdjęcie poglądowe | foto lodzkie.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W województwie łódzkim rusza program „Wsparcia Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej”. Na walkę z suszą przeznaczony zostanie ponad milion złotych. Pieniądze trafią także do powiatu piotrkowskiego.
reklama

W 12 gminach powstaną ogródki ze stacjami meteorologicznymi. Sejmik wojewódzki zapowiada, że włączone do krajowej sieci ogródki pozwolą lepiej śledzić i analizować warunki pogodowe. Ma być to ułatwieniem we wskazaniu miejsc dotkniętych suszą i przeciwdziałaniu jej.

- Nie tylko nam wszystkim upały dają we znaki, ale są też dużym utrapieniem dla rolników z województwa łódzkiego – mówiła na konferencji prasowej poprzedzającej sesję Sejmiku Województwa Łódzkiego wicemarszałek Agnieszka Ryś. - Planujemy przeznaczyć 1,2 mln zł na postawienie ogródków meteorologicznych i wyposażenie ich w stacje monitorujące warunki pogodowe w gminach województwa łódzkiego. System stacji meteo umożliwia rolnikom wiarygodne dokumentowanie wpływu braku wody na spadek plonów z ich pól.

Stacje mają pomóc też w ostrzeganiu przed zagrożeniami atmosferycznymi, co wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców całego regionu. Dwa takie ogródki powstaną w powiecie piotrkowskim.

Walka z suszą w naszym regionie

Według zapowiedzi ogródki powstaną w gminach: Drużbice, Łanięta, Góra Św. Małgorzaty, Zduny, Brójce, Opoczno, Kiełczygłów, Wolbórz, Moszczenica, Poddębice, Biała Rawska, Błaszki. Co więcej, inwestycje mają być zakończone do końca bieżącego roku. Co było kryterium wyboru?

- Każda z wytypowanych gmin otrzyma 100 tys. zł., co pozwoli na pokrycie 100% kosztów kwalifikowanych projektu, który zakłada, że prace przy budowie i wyposażeniu ogródków meteorologicznych zakończą się do końca roku. Gminy te nie zostały wybrane przypadkowo – wytypowano je we współpracy z Państwowym Instytutem Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – dodała Magdalena Spólnicka, wiceprzewodnicząca Sejmiku, a także przewodnicząca Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Stacje meteorologiczne wykonują pomiary: opadów atmosferycznych, nasłonecznienia, temperatury gruntu, temperatury powietrza, ciśnienia atmosferycznego, prędkości i kierunku wiatru. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama