Charakterystyczny, XVII-wieczny gmach przy ul. Kasztelańskiej wita wjeżdżających do Piotrkowa tzw. starą trasą z Łodzi. Od wielu lat obiekt jest miejscem organizacji popularnych wystaw rolniczo-ogrodniczych – Rol-Szansy oraz targów „Pamiętajmy o ogrodach”. W latach 60. ubiegłego wieku mieściło się tu technikum rolnicze, a od lat 80. pałac był siedzibą ośrodka doradztwa rolniczego. Od roku zamek stoi pusty i jeszcze do 26 lutego otaczający go park był niedostępny dla ludzi. Jednak znak „zakaz wstępu” zniknął, a pojawiły się zapowiedzi, jak zmieni się zamek i teren wokół niego.
Zabytek w Piotrkowie
Budowla stojąca przy ul. Kasztelańskiej 9 w Piotrkowie to tzw. zamek Bykowskich bądź zamek w Bykach. Była to siedziba rodu Jaxa-Bykowskich herbu Gryf. Najwcześniejsze przekazy na temat zamku pochodzą z 1604 roku. Dotyczą one przebudowy przez wojewodę Jana Stanisława Bykowskiego. Zamek jest murowany, zbudowany na rzucie prostokąta. Po wielu latach zaniedbania budowla została odrestaurowana w latach 1959-1964 w stylu późnorenesansowym. Wskazują na to obramowania okien oraz portale. Od lat 80. do 2023 roku mieściła się tu siedziba ośrodka doradztwa rolniczego. Sam zamek nie był udostępniony do zwiedzania, ale otaczający go zabytkowy park to często odwiedzane przez piotrkowian miejsce. Więcej o historii zamku w artykule: Zamek Byki w Piotrkowie. Przechodził zmienne koleje losu
„Nowe” miejsce kultury i rekreacji w Piotrkowie
Jak się okazuje ponowne udostępnienie parku wokół zamku to dopiero początek. Według zapowiedzi zamek zostanie wyremontowany, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Ma powstać tu przestrzeń do organizowania konferencji, a także wystaw – zarówno muzealnych, dotyczących historii tego miejsca, jak i handlowych. Dwa takie wydarzenia już mają konkretne daty – to zaplanowane na 11 maja targi ogrodnicze „Pamiętajmy o ogrodach” oraz kończąca wakacje wystawa „Rol-Szansa”.
- Pierwsze prace prowadzone przez Zarząd Nieruchomości Województwa Łódzkiego już ruszyły. Trwa porządkowanie parku, a kolejnym krokiem będzie jego inwentaryzacja oraz rewitalizacja: pojawią się m.in. nasadzenia, oświetlenie oraz elementy małej architektury – przekazuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Na rewitalizację parku oraz wymianę instalacji grzewczej w zamku samorząd województwa chce m.in. pozyskać dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.