reklama

Planujesz nocować w lesie? Oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Planujesz nocować w lesie? Oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWakacje to czas, kiedy wielu z nas planuje spędzić zasłużony wypoczynek, wybierając się na wycieczkę nad morze czy w góry. Niektórzy jednak preferują bardziej "ekstremalne" aktywności i decydują się nocować w lesie. Za pośrednictwem Nadleśnictwa Piotrków poniżej przedstawiamy kilka rzeczy, o których musicie pamiętać, jeśli w te wakacje zamierzacie biwakować na terenach leśnych.
reklama

Zanim postanowimy nocować w lesie, pierwszym etapem naszych przygotowań będzie dokładne zaplanowanie naszego pobytu. W tym celu na początku musimy zorientować się na terenie jakiego nadleśnictwa znajduje się obszar przeznaczony do tego typu aktywności. Informacje w tym zakresie znajdziemy na mapie Banku Danych o Lasach, portalu Czaswlas.pl, aplikacji mBDL oraz na stronach internetowych poszczególnych nadleśnictw. Jeśli zamierzamy nocować w lesie w grupie większej niż 9 osób lub nasz pobyt potrwa powyżej dwóch nocy, to w takich przypadkach musimy o tym poinformować dane nadleśnictwo mailowo w terminie dwóch dni roboczych przed planowanym pobytem. Co ważne na zgodę trzeba poczekać, ponieważ bez niej nie możemy biwakować. 

reklama

Co z naszym ekwipunkiem? Oprócz jedzenia i picia powinniśmy zabrać ze sobą także odpowiedni strój oraz worki na odpady, ponieważ w środku lasu nie znajdziemy kosza na śmieci. Na tym etapie warto również pamiętać o sprawdzeniu, czy na danym obszarze nie występuje zakaz wstępu np. z powodu zagrożenia pożarowego oraz zaplanowaniu swojego dojazdu, gdyż poruszanie się po lesie pojazdem silnikowym jest zabronione

Kiedy już wszystko zaplanowaliśmy i jesteśmy gotowi do drogi, możemy przejść do drugiego punktu leśnego savoir-vivre. Należy pamiętać, że wyznaczone tereny do nocowania pozbawione są udogodnień takich jak bieżąca woda czy toalety. Nie znajdziemy również specjalnie przygotowanej noclegowni. Z tego powodu musimy się dobrze zastanowić, w którym miejscu rozbijemy nasze obozowisko. Leśnicy rekomendują użycie własnego hamaka lub płachty biwakowej, a w przypadku namiotu, powinniśmy rozstawić go, bez szkody dla runa leśnego i bez rozgarniania ściółki leśnej. Ponadto rozpalanie ogniska jest możliwe jednie w wyznaczonych miejscach, a jeśli zamierzamy zabrać ze sobą kuchenkę gazową, to wcześniej musimy zorientować się, czy na danym terenie leśnym istnieje możliwość korzystania z tego typu urządzeń.

reklama

Co jeśli zgubimy się w lesie? W takim przypadku najlepiej będzie jeśli znajdziemy najbliższy słupek oddziałowy i skontaktujemy się z odpowiednimi służbami, podając osobie przyjmującej zgłoszenie numery, które są widoczne na słupku. Z kolei w terenach górskich należy opisać charakterystyczny obiekt, jaki znajduje się niedaleko nas.

Ostatnim etapem naszej wycieczki jest zabranie z lasu wszystkiego, co do niego wnieśliśmy w tym np. resztek jedzenia oraz zużytych chusteczek. Dodatkowo, kiedy już zakończymy naszą przygodę i dotrzemy do domu, warto będzie sprawdzić, czy nie przynieśliśmy na sobie kleszcza. W tym celu należy dokładnie obejrzeć całe ciało. 

Jeśli w te wakacje zamierzacie wybrać się na nieco dłuższą wycieczkę do lasu, to w naszym regionie Leśnictwo Proszenie udostępnia nocleg na swoim trenie. 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama