reklama

Piotrkowska sonda kosmiczna. To owoc współpracy z naukowcami z Warszawy

Opublikowano:
Autor:

Piotrkowska sonda kosmiczna. To owoc współpracy z naukowcami z Warszawy - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Grupa pasjonatów kosmosu z Piotrkowa realizuje wiele projektów naukowych. Podczas jednego z nich powstał symulator sondy kosmicznej. Jest to wynik współpracy z Kołem Astronomicznym Politechniki Warszawskiej.
reklama

Grupa powstała we wrześniu 2023 roku i zyskała uznanie, kwalifikując się do wyzwania CanSat 2023/2024 organizowanego przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska. Projekt CanSat polega na skonstruowaniu miniaturowego symulatora sondy badawczej.

- W trakcie prac młodzież od podstaw stworzyła symulator sondy kosmicznej, czyli małego satelitę. Posiada on komputer zakładowy, zasilanie, a także różnego rodzaju czujniki do pomiarów parametrów na zróżnicowanych wysokościach – czytamy na facebookowym profilu MediaSat Piotrków.

Młodzież dotarła do ostatniego etapu tego projektu, jednak nie zakwalifikowali się do finału. Udział w tym przedsięwzięciu przyniósł nowe doświadczenia i możliwość współpracy z Kołem Astronomicznym Politechniki Warszawskiej.

Piotrkowska sonda kosmiczna

Praca młodzieży podczas konkursu CanSat została zauważona i doceniona przez środowisko naukowe, dzięki czemu zostali zaproszeni do współpracy ze studentami Politechniki Warszawskiej. Młodzi naukowcy konstruowali i ulepszali sondę przez ostatni rok, a celem było dostosowanie jej do testu na wysokości 30 000 metrów. Próba odbyła się 14 września 2024 roku, a sonda wzniosła się na około 23 000 metrów.

- Obecnie grupa MediaSAT analizuje dane zebrane podczas lotu, co stanowi kluczowy element ich dalszych badań – informuje piotrkowski magistrat.

Okazuje się, że pasjonaci astronomii nie zwalniają tempa i przygotowują się do kolejnej edycji konkursu.

Konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej

Wyzwanie, w którym bierze udział piotrkowska młodzież to międzynarodowy konkurs, który polega na samodzielnym konstruowaniu minisatelit.

- CanSat to sonda badawcza mieszcząca się w pojemniku wielkości puszki po napoju. Jej zadaniem jest przeprowadzenie badań i eksperymentów podczas lotu rakietą i w trakcie opadania na spadochronie – informują organizatorzy z Centrum Nauki Kopernik.

To okazja dla młodych pasjonatów kosmosu do przeprowadzania badań naukowych, a także stworzenia, być może pierwszych w życiu, autorskich projektów inżynierskich. 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama