Habemus Papam: kardynał Robert Prevost nowym papieżem
W czwartek 8 maja 2025 roku konklawe zakończyło się wyborem nowego Biskupa Rzymu. Spośród 133 kardynałów-elektorów, zgromadzonych w Kaplicy Sykstyńskiej, zdecydowana większość oddała swój głos na kardynała Roberta Prevosta. Amerykański duchowny przyjął imię Leon XIV, co stanowi symboliczne nawiązanie do tradycji i historycznych reformatorów Kościoła.
Wybór ten ogłosił kardynał protodiakon Dominique Mamberti, wypowiadając słynne słowa „Habemus Papam”, po czym ukazał się nowy papież i udzielił pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi.
Kim jest Leon XIV? Sylwetka nowego papieża
Papież Leon XIV, czyli Robert Francis Prevost, to urodzony w USA duchowny zakonu augustianów, który przez lata pełnił funkcje misyjne i administracyjne, m.in. w Peru i w Rzymie. W 2023 roku został mianowany prefektem Dykasterii ds. Biskupów, jednej z kluczowych struktur watykańskich odpowiedzialnej za nominacje hierarchów na całym świecie.
Prevost zdobył rozległe doświadczenie w pracy zarówno duszpasterskiej, jak i kurialnej. Cieszył się także dużym zaufaniem papieża Franciszka, który włączył go do grona kardynałów. Jego wybór to wyraźny znak rosnącego znaczenia Kościoła amerykańskiego w globalnym katolicyzmie.
Leon XIV – znaczenie imienia i pierwsze decyzje
Przyjmując imię Leon XIV, nowy papież wpisuje się w tradycję poprzedników, z których najbardziej znany to św. Leon I Wielki – papież i doktor Kościoła z V wieku, znany z obrony jedności Kościoła i negocjacji z Hunami. Symbolika tego imienia może oznaczać gotowość do odważnych działań reformatorskich oraz stanowczej obrony wiary i wartości chrześcijańskich w zmieniającym się świecie.
Tuż po wyborze Leon XIV udał się do tzw. „pokoju łez”, gdzie po raz pierwszy założył papieską białą sutannę. Następnie ukazał się na balkonie bazyliki, gdzie przyjął entuzjastyczne powitanie wiernych.
Przebieg konklawe i udział Polaków
Konklawe rozpoczęło się w środę 7 maja i zakończyło się w czwartek po południu. Uczestniczyło w nim 133 kardynałów, w tym czterech z Polski: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski oraz kard. Grzegorz Ryś. Po kilku turach głosowań zapadła decyzja o wyborze Prevosta.
Jak podają źródła watykańskie, wybór miał charakter konsensualny, a nowy papież już wcześniej był wskazywany jako jeden z tzw. papabili – kandydatów cieszących się szerokim poparciem.
Wyzwania przed nowym papieżem
Leon XIV obejmuje urząd w czasach dynamicznych przemian: zarówno społecznych, jak i duchowych. Jego pontyfikat przypadnie na okres rosnącej polaryzacji wewnątrz Kościoła, kryzysu powołań, a także dalszego wdrażania reform rozpoczętych przez papieża Franciszka.
Obserwatorzy spodziewają się, że Leon XIV będzie kontynuował linię synodalności i decentralizacji, a jednocześnie zadba o utrzymanie doktrynalnej spójności Kościoła. Szczególną rolę może odegrać w Ameryce Północnej i Łacińskiej, gdzie jego doświadczenie i pochodzenie mogą okazać się kluczowe w dialogu z lokalnymi wspólnotami.
Symboliczny początek nowego rozdziału
Wybór Roberta Prevosta na papieża Leona XIV zapisał się już na kartach historii Kościoła. Jego pierwsze kroki jako Biskupa Rzymu są bacznie obserwowane przez cały świat, a oczekiwania wobec jego pontyfikatu są ogromne. To czas nowego początku, który – jak zawsze w przypadku nowego papieża – niesie nadzieję, pytania i wiarę w przyszłość.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.