reklama

Nowoczesne drony nad lasami pod Piotrkowem. Pomogą w zwalczaniu Afrykańskiego pomoru świń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowoczesne drony nad lasami pod Piotrkowem. Pomogą w zwalczaniu Afrykańskiego pomoru świń - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW związku z rosnącym zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się Afrykańskiego pomoru świń (ASF) m.in. na terenie powiatu piotrkowskiego zaplanowano akcję liczenia dzików. Do tego przedsięwzięcia używana jest nowoczesna technologia.
reklama

Liczenie dzików to działanie niezbędne, by skuteczniej przeciwdziałać groźnej chorobie, jaką jest Afrykański pomór świń (ASF).

Wójt Gminy Moszczenica poinformował mieszkańców o działaniach na terenie gminy, które zostaną przeprowadzone przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) w listopadzie. Szacowanie populacji dzików będzie przeprowadzane przy pomocy nowoczesnych technologii, a w szczególności zestawów zawierających pojazdy interwencyjne z logo ITWL oraz drony takie jak BSP AtraxASF i GDU S400.

Podobne działania można zaobserwować w gminie Czarnocin. Tamtejszy urząd także informuje o trwającej już akcji liczenia dzików. Wspomniane działania są realizowane na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które zawarło umowę z ITWL.

reklama

Co istotne, obszar działania nie jest ograniczony jedynie do wskazanych gmin. W związku z potencjalnym zagrożeniem rozprzestrzenienia się ASF, obszary wytypowane do liczenia dzików obejmują obwody łowieckie w województwach łódzkim, mazowieckim, opolskim oraz świętokrzyskim.

Jeśli chodzi o woj. łódzkie, to obloty wykonywane będą w następujących powiatach:

  • powiat łódzki wschodni – październik;
  • powiat tomaszowski – październik;
  • powiat piotrkowski – październik/listopad;
  • powiat opoczyński – październik/listopad;
  • powiat radomszczański – listopad/grudzień;
  • powiat pajęczański – listopad/grudzień;
  • powiat wieluński – grudzień.

Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii, Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki i dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.

reklama

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama