Ben Helfgott urodził się 22 listopada 1929 roku w Pabianicach. Dorastał w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie podczas II wojny światowej trafił do pierwszego w Europie getta, jakie zostało utworzone przez niemieckich okupantów w mieście dla ludności żydowskiej. Ben Helfgott w czasie wojny stracił prawie wszystkich członków swojej najbliższej rodziny. Przeżył jedynie on i jego młodsza siostra, natomiast matka wraz z drugą siostrą zostały zamordowane w lesie wolborskim, a ojciec zginął w obozie koncentracyjnym. Ben Helfgott jako dziecko był wykorzystywany przez Niemców do ciężkiej pracy w jednej z hut szkła oraz przebywał jako więzień w dwóch obozach koncetracyjnych - Buchenwald i Theresienstadt.
Po wojnie, w ramach międzynarodowego programu pomocy dla ofiar holokaustu został sprowadzony do Wielkiej Brytanii, gdzie zajął się głównie sportem, a dokładniej podnoszeniem ciężarów. Był dwukrotnym uczestnikiem igrzysk olimpijskich - w Melbourne w 1956 roku i Rzymie w 1960. Został odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej, a w 2018 roku w docenieniu zasług dla Wielkiej Brytanii odebrał z rąk królowej Elżbiety II tytuł szlachecki.
Mimo tragicznych doświadczań często wracał do Piotrkowa, szczególnie w trakcie organizowanych Szabatonów, czyli cyklicznych spotkań potomków Żydów, którzy kiedyś mieszkali w mieście.
Ben Helfgott zmarł w miniony piątek (16 czerwca) w wieku 93 lat. O jego śmierci napisał na Twitterze między innymi premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak.
- Sir Ben Helfgott przeżył holocaust, był brytyjskim olimpijczykiem, światowym pionierem edukacji na temat Holokaustu oraz dziadkiem dziewięciorga wnucząt. Ben przeżył to co najgorsze dla ludzkości. Jego dziedzictwo jest ostatecznym triumfem nad tą ciemnością
- czytamy we wpisie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.