Główny Urząd Statystyczny podsumował dane liczbowe z 2024 roku. Wyróżniono cztery miejscowości w Łódzkiem pod względem liczby zameldowanych mieszkańców. Jak można się domyślić, Łódź ma ich najwięcej, bo prawie 650 tysięcy. Najmniejsza pod tym względem zaś jest wieś położona w powiecie piotrkowskim.
Dziś jest tu zbiornik wodny
Najmniejsza wieś w Łódzkiem to skryta w lesie Kuźnica Żerechowska w gminie Łęki Szlacheckie, w powiecie piotrkowskim. Miejscowość jest częścią sołectwa Trzepnica, a jej historia sięga XIX wieku. Wówczas była ona w miejscu dzisiejszego zbiornika retencyjnego Cieszanowice. Jak wspomina jedna z obecnych mieszkanek Kuźnicy, która spędziła tu całe życie, przed budową zalewu, wieś liczyła ok. 30 domów i ok. 150 mieszkańców.
- Zbiornik powstał w 1998 roku, a woda zalała nie tylko Kuźnicę, ale i inne nieistniejące dziś miejscowości m.in. Wygodę, Trzciniec i Borowiec – przekazuje Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.
Wszystkich mieszkańców wysiedlono, a domy obecnej Kuźnicy powstały na działkach mieszkańców wsi położonych w niewielkim oddaleniu od zalewu.
Pozostały pamiątki
Przed zalaniem w Kuźnicy uratowano drewniany młyn, przeniesiony w 1998 roku do Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Obiekt powstał nad Luciążą w 1925 roku, ale część urządzeń pochodzi z wcześniejszego stulecia. Był poruszany poziomą turbiną wodną Francisa, a przeniesienie zabytku polegało na jego demontażu, a później odbudowaniu. Ponadto przed wodą odratowano też starą kapliczkę, która stoi na wjeździe do Kuźnicy Żerechowskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.