W poniedziałek, 5 maja policjanci Wydziału Ruchu Drogowego piotrkowskiej jednostki przeprowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Funkcjonariusze skontrolowali 352 kierowców. Niestety, nie wszyscy wykazali się odpowiedzialnością konieczną za kierownicą.
Sprawa znajdzie finał w sądzie
Po 8:00 policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę skody. Działo się to w Biskupiej Woli. Jak się okazało, 41-letni kierujący był w stanie po spożyciu alkoholu. Badanie wykazało 0,46 promila alkoholu, co stanowi górną granicę między wykroczeniem a przestępstwem.
- Policjanci sporządzili odpowiednią dokumentację i zatrzymali piotrkowianinowi uprawnienia do prowadzenia pojazdów, a jego sprawa swój finał znajdzie w sądzie – relacjonuje asp. szt. Izabela Gajewska, oficer prasowy w Komendzie Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim.
Pożyczył samochód i się zagapił
Kolejny kierowca nie „wpadł” podczas rutynowej kontroli, ale dotarli do niego policjanci. Wszystko zaczęło się od tego, że służba drogowa poinformowała dyżurnego piotrkowskiej policji, o porzuconym w rowie pojeździe. Jak się okazuje, mężczyzna kierujący peugeotem wjechał do rowu, po czym zostawił samochód wraz z kluczykami. Funkcjonariusze dotarli do właściciela pojazdu, jednak ten oświadczył, że samochód pożyczył członkowi rodziny. Następnie policjanci skontaktowali się telefonicznie z kierowcą, aby zabrał nieprawidłowo zaparkowany pojazd. 35-latek przyznał, że zagapił się, zjechał do rowu i zostawił samochód. Mężczyzna zobowiązał się do zabrania pojazdu, jednak na miejsce przybył nie on, a… jego mama.Policjanci podejrzewali, że powodem całej sytuacji może nie być zwyczajne „zagapienie się” i dotarli do 35-latka. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że mężczyzna miał blisko promil alkoholu.
- Choć mieszkaniec powiatu twierdził, że wypił alkohol po tym, jak pozostawił pojazd, policjanci wykonali niezbędne czynności, które pozwolą sprawdzić, kiedy mężczyzna spożywał alkohol i czy kierował w stanie nietrzeźwości – przekazuje asp. szt. Izabela Gajewska.
Policjanci niezmiennie apelują o rozwagę i niewsiadanie za kierownicę po spożyciu alkoholu.
- Policjanci cały czas przypominają, że kierowanie w stanie nietrzeźwości jest skrajnie nieodpowiedzialne i może zakończyć się tragicznie. Alkohol zdecydowanie zmniejsza szybkość reakcji. Zaburzona zostaje ostrość widzenia oraz wyczucie odległości od potencjalnej przeszkody. Nietrzeźwy kierujący błędnie ocenia sytuacje i swoje umiejętności. Zaburzona zostaje też równowaga, przez co można spowodować zagrożenie dla siebie, jak i innych uczestników. Wsiadając za kierownicę, będąc w stanie nietrzeźwości narażamy nie tylko swoje życie i zdrowie, ale również innych uczestników ruchu drogowego – apeluje asp. szt. Izabela Gajewska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.