Sesje Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego niemal zawsze pełne są emocji i gorących dyskusji. Nie inaczej było tym razem, podczas omawiania kwestii darmowych przejazdów komunikacją miejską w naszym mieście. Mimo że temat wszystkim radnym jest już świetnie znany, gdyż wałkowany jest od września, a nawet dłużej, to pojawiła się okazja do kolejnej rozmowy, a bardziej przerzucania argumentami.
Darmowe przejazdy MZK Piotrków
Decyzją radnych od stycznia w Piotrkowie z darmowych przejazdów MZK miała skorzystać większa grupa osób. Ofertę rozszerzono powiem o uczniów i studentów do 21 roku życia, którzy posiadać będą Piotrkowską Kartę Mieszkańca. Z inicjatywą tą wyszedł prezydent Juliusz Wiernicki i spotkała się z aprobatą wśród radnych, którzy poparli projekt uchwały, tym samym „wprowadzając go w życie”.Wydawałoby się, że tym samym temat bezpłatnej komunikacji w mieście został zakończony. Nic bardziej mylnego. Radny Łukasz Janik zarzucił wówczas prezydentowi brak konsekwencji i dzielenie społeczności uczniowskiej.
– Dzieci, które będą z Piotrkowa i wyrobią kartę mieszkańca, będą mieć tę komunikację bezpłatną, a młodzież, która przyjedzie do Piotrkowa pociągiem, bo jest z okolicznych miejscowości z dworca będzie musiała iść na piechotę lub kupić bilet. W tym momencie panie prezydencie dzieli pan społeczność uczniowską – powiedział podczas wrześniowej sesji Łukasz Janik.Według Janika uczniowie z powiatu piotrkowskiego stanowią około 60 proc. wszystkich uczniów i im także należy się darmowa komunikacja. O zwiększenie limitu wieku, w jakim przysługiwałaby darmowa komunikacja zawnioskowała także radna Marlena Wężyk-Głowacka. Jej zdaniem projekt uchwały prezydenta choć zasadny, był niewystarczający. Zapowiedziała, że stworzy własny i przedstawi na kolejnej sesji. Tak też się stało. Z lekkim opóźnieniem, ale… temat darmowych przejazdów wrócił ponownie „na stół”.
Nowe ustalenia ws. bezpłatnego MZK w Piotrkowie. Radni zdecydowali
Podczas sesji 28 listopada jednym z omawianych punktów był projekt uchwały Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej. Zawnioskowali oni o bezpłatne przejazdy dla studentów do 26 roku życia posiadających Piotrkowską Kartę Mieszkańca oraz dokument poświadczający status studenta.
– Bezpłatna komunikacja dla uczniów, studentów wpisuje się w ideę tworzenia miasta przyjaznego i otwartego na nowe rozwiązania. Sprzyja w tworzeniu dobrych nawyków korzystania z komunikacji zbiorowej, co ma znaczenie w budowaniu świadomości proekologicznej, ale przede wszystkim zachęca osoby młode do korzystania z oferty piotrkowskich szkół – czytamy w uzasadnieniu projektu Koalicji Obywatelskiej.
Podobne argumenty radna Marlena Wężyk-Głowacka przedstawiła podczas listopadowej sesji, gdy poproszono ją o omówienie tego punktu obrad.
I chociaż temat doskonale znany jest wszystkim radnym, nie było możliwe, by od razu przejść do głosowania. Wywiązała się dyskusja, w której głos zabrał m.in. radny Łukasz Janik.
– Znowu mamy tu podział ludzi. Prosiłem, aby uwzględnić dzieci z powiatu. Platforma uznała, że dzieci z powiatu nie mają mieć darmowej komunikacji. Dlaczego? Studentów na Akademii Piotrkowskiej mamy łącznie 800 z tymi uczącymi się zaocznymi i platforma uważa, że tylko dla nich powinniśmy zrobić te darmowe przejazdy? W samym TPS jest 600 dzieci z Piotrkowa i 900 spoza Piotrkowa, a są jeszcze inne szkoły. Dlaczego dzieliciemłodzież? Można było zrobić to, co sugerowałem, aby dać wszystkim dzieciakom te darmowe przejazdy, nie dzieląc ich na tych z miasta i ze wsi. Starajmy się robić tak, by wszyscy był równi – powiedział podczas sesji niezadowolony.
Bez odpowiedzi nie pozostawiła go inicjatorka projektu, Wężyk-Głowacka.
– Jestem radną z Piotrkowa i podejmuje decyzje dotyczące mieszkańców naszego miasta. Po drugie mam poczucie, że w tym mieście płacę podatki i dlatego chciałabym chociaż wspomóc naszych mieszkańców. Jeśli pan napisze projekt uchwały dotyczący rozszerzenie tego katalogu i weźmie tam pod uwagę młodzież spoza Piotrkowa, to także będziemy to procedować. Wszystko przed panem – powiedziała radna zwracając się bezpośrednio do Łukasza Janika.
– Cieszę się, że pan Janik chce tak bardzo walczyć o mieszkańców z powiatu. Myślę, że może w następnych wyborach samorządowych może kandydować jako radny powiatowy. My dziś rozmawiamy o mieszkańcach Piotrkowa. Widzimy tu szansę na udrożnienie ruchu w mieście, gdyż rozszerzając zakres o studentów sprawiamy, że nie muszą dojeżdżać samochodami, wykorzystując komunikację zbiorową – dodał radny Tomasz Berent.
Janik zarzucił swoim kolegom, że nie słuchali uważnie tego, co mówił podczas wrześniowej sesji. Podkreślił, że szkoły średnie utrzymywane są z subwencji oświatowej i że za każdym uczniem idą pieniądze.
– 60% tej dotacji idzie za dziećmi z powiatu. Jeśli ich by nie było, to nigdy nie bylibyśmy w stanie utrzymać tych placówek. Czy państwo tego nie rozumieją? Darmową komunikacją zachęcamy uczniów do nauki w naszym mieście – wyjaśnił Janik.
Na tym jednak cała dyskusja się zakończyła, ponieważ przewodniczący Sergiusz Stachaczyk zarządził, że czas najwyższy przejść do głosowania. Za projektem KO zagłosowało 17 radnych. Żaden z obecnych nie był przeciwko.
Wychodzi jednak na to, że to wciąż nie koniec, ponieważ radny Łukasz Janik w rozmowie z portalem Trybunalski.pl zapowiedział, że także stworzy własny projekt uchwały, który uwzględniać będzie nie tylko uczniów mieszkających w Piotrkowie, ale także tych spoza naszego miasta, z okolicznych wsi i miejscowości, którzy do Piotrkowa dojeżdżają do szkoły czy na uczelnię. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem głosowaniu poddany zostanie jeszcze na grudniowej sesji.
Na chwilę obecną z darmowych przejazdów dzieci i młodzież, w tym także studenci do 26 roku życia skorzystają od stycznia 2025 roku. Czy do tego czasu uda się rozszerzyć ofertę jeszcze bardziej za sprawą podjętych kroków przez Łukasza Janika - to się okaże.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.