reklama

Miejska pasieka działa od kilku lat. Pszczoły wyprodukowały w niej już kilkaset litrów miodu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM w Piotrkowie Trybunalskim

Miejska pasieka działa od kilku lat. Pszczoły wyprodukowały w niej już kilkaset litrów miodu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

foto UM w Piotrkowie Trybunalskim

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Piotrkowie istnieje miejska pasieka. Dotychczas pszczoły wyprodukowały w niej blisko 500 litrów słodkiego miodu.
reklama

W Piotrkowie od 2017 roku na terenie Stacji Uzdatniania Wody przy ul. Żwirki znajduje się miejska pasieka. Składa się na nią pięć pszczelich rodzin. Do tej pory za jej pośrednictwem zebrano ponad 450 litrów miodu.

Miejska pasieka nie jest jedyną w Piotrkowie

Podobna pasieka od 2019 roku funkcjonuje na dachu piotrkowskiej galerii Focus Mall. Pięć uli, jakie tam stoją zamieszkuje ok. 350 tysięcy pszczół rasy krainka. Pasieka powstała jako część kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem”, której celem jest podkreślenie znaczenia roli pszczoły miodnej i ochrona pszczół, a także dzikich zapylaczy. W tym roku odbyło się już pierwsze miodobranie na dachu galerii, o czym przeczytać można na naszej stronie: Pierwsze w tym roku miodobranie na dachu Focus Mall.

reklama

W inicjatywie budowania uli w przestrzeni miasta najważniejszej roli nie odgrywa jednak pozyskiwanie samego miodu, a proekologiczne działanie na rzecz ekosystemu.

– Dziś, kiedy troska o ekologię jest tak ważna, w Piotrkowie Trybunalskim pamiętamy o ogromnej roli, jaką pszczoły odgrywają w przyrodzie. Jednym z najważniejszych elementów proekologicznych postaw jest właśnie troska o te owady, bez których przyroda praktycznie nie mogłaby istnieć - mówi prezydent Krzysztof Chojniak.

reklama

Jak produkowany jest miód?

Jak tłumaczy Piotr Robaszek, który opiekuje się piotrkowską pasieką, pszczoła, która wraca do ula z nektarem przekazuje go kolejnej pszczole. W ulu pracują one nad odparowaniem wody z nektaru i wzbogaceniem go o pszczele enzymy. Zadaniem pszczół jest utrzymanie wysokiej temperatury wewnątrz ula. Jest to naprawdę ciężka praca. Pszczoły nieustannie poruszając swoimi skrzydłami sprawiają, że z miodu odparowuje woda i usuwana jest wilgoć. Następnie nektar w postaci wosku osiada na plastrach, a kiedy jest on w większości wypełniony, pszczelarz przeprowadza miodobranie.

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama