reklama

Mediateka w Piotrkowie. Odmiana w historycznym wizerunku 800-letniego miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Mediateka w Piotrkowie. Odmiana w historycznym wizerunku 800-letniego miasta - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
16
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościMediateka 800-lecia, czyli nowa siedziba miejskiej biblioteki w Piotrkowie, to nowoczesny obiekt, który zbudowano kosztem około 35 mln zł. Budynek był nagradzany w konkursach architektonicznych. Dla Piotrkowa, znanego głownie z historycznej zabudowy, to znaczna odmiana wizerunku.
reklama

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika w Piotrkowie Trybunalskim działa od 1923 roku. Udostępniająca swoje zbiory mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego placówka od kilku lat ma nowoczesną siedzibę, na miarę XXI wieku. To nowy, charakterystyczny obiekt, czyli Mediateka 800-lecia.

Siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim została wyróżniona w konkursie „Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich 2019”. Inwestycję na zlecenie samorządu w latach 2017-2018 zrealizował Mostostal Warszawa. Budowla kosztowała około 35 mln zł. Miasto zaciągnęło kredyt na Mediatekę.

Nagroda Stowarzyszenia Architektów przyznawana jest najlepszym obiektom architektonicznym w Polsce. Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim została wyróżniona w kategorii „budynek kultury, administracji i inne budynki użyteczności publicznej”.

reklama

Mediateka 800-lecia powstała na pl. Pofranciszkańskim w Piotrkowie Trybunalskim. Projekt Mediateki stworzyło warszawskie Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego Budopol S.A. W zamyśle architektów budynek przypomina otwartą księgę. Najbardziej atrakcyjna część budynku jest zwrócona w stronę Starego Miasta. Oprócz funkcji bibliotecznej Mediateka ma być jednocześnie miejscem integracji, spotkań, kultury i nauki na wzór warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.

reklama

W ramach zadania Mostostal Warszawa wybudował trzykondygnacyjny budynek. Na parterze znajdują się pomieszczenia administracji i dyrekcji. Biblioteka publiczna jest zlokalizowana na parterze i fragmencie pierwszego piętra, a część przestrzeni została wygospodarowana na promocję nauki w formie interaktywnych wystaw i warsztatów.

W budynku znajduje się również sala odczytów, antykwariat oraz kawiarnia z letnim ogródkiem z widokiem na zamek. W sali odczytów można organizować małe formy artystyczne takie jak koncerty, projekcje filmowe, konferencje, spotkania i premiery.

Powstał podziemny parking na ok. 50 samochodów. Cały obiekt nie posiada żadnych barier architektonicznych. Jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych.

reklama

Parametry techniczne:

  • Powierzchnia całkowita: 7 447,87 mkw.
  • Powierzchnia zabudowy: 2 661 mkw.
  • Powierzchnia netto: 6 800,88 mkw.
  • Ilość kondygnacji nadziemnych: 2
  • Ilość kondygnacji podziemne 1
  • Kubatura brutto: 79 597,60 m sześc.
Mediateka 800-lecia w Piotrkowie została wybudowana z okazji jubileuszu 800-lecia miasta. Jubileusz obchodzono w 2017 roku. To projekt pomyślany jako miejsce, która ma służyć mieszkańcom do zdobywania wiedzy i szukania pasji.

W budynku mieści się Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika. Otwarcie w nowych wnętrzach odbyło się 14 czerwca 2019 roku. W listopadzie 2019 r. otwarto także Kino Studyjne PIKSEL. Mieszczą się tutaj także pracownie gier komputerowych, bawialnia dla dzieci, strefa gier planszowych, kawiarnia i aula konferencyjna. Codziennie z Mediateki korzysta od 2 do 6 tys. mieszkańców.

reklama

Zdjęcia i wizualizacje: Piotrków Trybunalski, Mostostal Warszawa, Biuro Projektów Budownictwa Ogólnego BPBO

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama